10 مورد از بهترین کتاب های آلبر کامو

آلبر کامو (Albert Camus) یکی از مشهورترین نویسندگان فرانسوی زبان است که در الجزایر از والدینی فرانسوی به دنیا آمد. این پیشینه روی تمام کارهای او تاثیر گذاشته و در اکثر آثار وی خود را نشان می‌دهد. آثار کامو باعث شدند او به شهرت زیادی دست پیدا کند و جایزه نوبل ادبیات را در سال 1957 از آن خود کند؛ این جایزه "به‌ خاطر تولیدات مهم ادبی ‌کامو که با جدیتی روشنگرانه مشکلات بشری را به ما گوشزد می کنند" به او اعطا شد.

 

لیست برترین رمان های آلبر کامو

در ادامه وقتی با بهترین آثار آلبر کامو در این گفتار شبکه مترجمین راستین آشنا شدید؛ متوجه می‌شوید که چرا باید آنها را به لیست کتاب‌های خود اضافه کنید.

 

1. طاعون (The Plague)

طاعون مشهورترین کتاب کامو است که در طول همه گیری کووید 19 به شدت محبوب شد. این اثر داستان طاعونی را روایت می‌‌کند که بر شهر اوران الجزایر سایه می‌افکند و به تلاش‌های مردم آنجا برای مبارزه با این طاعون مرگبار می‌پردازد.

این کتاب یک اثر کلاسیک اگزیستانسیالیستی (Existentialist) محسوب می‌شود؛ هر چند کامو دوست نداشت از آن با این عنوان یاد شود. در این رمان خواننده با واکنش متفاوت مردم شهر نسبت به طاعون آشنا می‌شود. زیرا در حالی که برخی سرنوشت خود را می‌پذیرند و برخی دیگر به دنبال قربانی کردن دیگران هستند؛ تعدادی نیز مقاومت می‌کنند.

خواندن کتاب طاعون در حال حاضر که مدتی از بیماری کرونا گذشته است؛ باعث می‌شود راحت‌تر بتوانیم با آن همذات پنداری کنیم. آنچه این کتاب را منحصر به فردتر می‌کند، جمع بندی کامو از تجربه شیوع یک بیماری مرگبار و پیامدهای آن است. ممکن است خواندن این اثر خاطرات ناخوشایندی را برای شما زنده کند؛ اما به راحتی می‌توان متوجه شد که چرا یکی از بهترین کتاب های کامو به شمار می‌آید.

 

کتاب طاعون

 

2. سقوط (The Fall)

سقوط یکی از جالب ترین کتاب های این فهرست است. در این رمان داستان ژان باتیست کلامنس که یک قاضی توبه ‌کار است دنبال می‌شود؛ کسی که داستان زندگی خود را برای غریبه‌‌‌ای در یک بار در آمستردام بازگو می‌‌کند. ژان باپتیست در طول این مکالمه درباره موضوعات مختلفی مانند پوچ ‌گرایی، پوچی و بیهودگی صحبت می‌کند که همگی که در بسیاری از آثار کامو نقش محوری دارند. متاسفانه سقوط آخرین اثر داستانی کامل کامو است که قبل از مرگش در سن 46 سالگی به رشته تحریر درآورد. این کتاب اثر درخشانی است که پوچ بودن زندگی و از دست دادن معصومیت در آن به بهترین جلوه به تصویر کشیده شده است.

 

3. بیگانه (The Stranger)

بیگانه اولین رمانی است که کامو نوشته است و داستان زندگی یک مهاجر فرانسوی ساکن الجزایر را دنبال می‌کند. این کتاب به برداشت نویسنده از مفهوم پوچی می‌پردازد؛ زیرا شخصیت اصلی آن به قتلی کشیده می‌شود که در ساحل اتفاق می‌افتد.

کامو خود معتقد بود که این کتاب به "برهنگی انسان در مواجهه با امور پوچ" می‌پردازد. داستان به دو قسمت تقسیم می‌شود که قسمت اول آن قبل از قتل و قسمت دوم آن بعد از آن روی می‌دهد. شاید بتوان گفت بیگانه بهترین کتابی است که حس پوچ گرایی را منتقل می‌کند. در ضمن اگر دوست دارید با احساس مواج در آثار کامو آشنا شوید، این رمان بهترین است.

 

 

4. افسانه سیزیف (The Myth of Sisyphus)

این اثر همانند رمان بیگانه به طور خلاصه باورهای نویسنده و فلسفه پوچ‌ گرایانه او را به نمایش می‌گذارد. کامو تنها یک فیلسوف نبود؛ او دروازه ‌بان تیم فوتبال دانشگاه هم بود و با اشاره به این موضوع، نقل قول معروفی دارد که در آن می‌گوید: "همه چیزهایی که می‌دانم، مدیون اخلاق و تعهداتی هستم که در فوتبال موج می‌زند". این نقل قول کاملاً منعکس کننده اعتقاد کامو است؛ زیرا او معتقد بود که انسان هیچ هدف والایی در زندگی ندارد.

افسانه سیزیف قصد دارد به رفع این مشکل بپردازد که چگونه باید به زندگی ادامه دهیم؛ زیرا می‌دانیم که مرگ، بدون هیچ احتمالی برای زندگی یک پایان اجتناب ‌ناپذیر برای ماست. این مقاله با مقایسه وجود انسان و سیزیف اساطیر یونانی پایان می‌‌یابد؛ سیزیف در اساطیر یونانی برای همیشه محکوم به هل دادن مکرر صخره‌‌ای به بالای کوه شده و همیشه به ناچار باید تماشاگر پایین افتادن این صخره باشد.

 

افسانه سیزیف

 

5. مرگ خوش (A Happy Death)

مرگ خوش یکی از کوتاه ‌ترین کتاب ‌های آلبر کامو است که تنها حدود 100 صفحه است. این رمان به یک سوال منحصر به فرد می‌پردازد: آیا می‌توان با مرگ شاد مرد؟ این کتاب بر پایه تجربیات کامو در کار در شهر الجزیره، سفرهای او و مشکلاتی که بیماری سل برایش به وجود آورده، نوشته شده است.

اگر کتاب بیگانه را خوانده باشید قطعاً متوجه وجود شباهت‌هایی بین این دو خواهید شد. حتی نام شخصیت‌های اصلی این دو هم به هم نزدیک است. این اثر به صورت سوم شخص نوشته شده است؛ همین اصل در مورد رمان بیگانه نیز صدق می‌کند. اما در عین حال تفاوت دیدگاه‌‌ها باعث می‌‌شود که هر دو ارزش خواندن داشته باشند؛ زیرا خواندن کتاب مرگ خوش شما را با جنبه‌های دیگری از زندگی کامو آشنا می‌کند.

 

6. آدم اول (The First Man)

آدم اول رمانی است که سی و پنج سال پس از مرگ کامو در یک تصادف رانندگی منتشر شد. این کتاب در زمان حادثه، یک دست نوشته ناتمام بود که در صحنه تصادف پیدا شد. اثر مذکور در اصل یک رمان زندگی نامه‌ای است که داستان ژاک کورمری را دنبال می‌کند؛ پسری که داستانش منعکس کننده داستان زندگی کامو است. کورمری شخصی است که در سیستم مدارس الجزایر پیشرفت می‌‌کند و مجبور است با زندگی در یک کشور مستعمره دست و پنجه نرم کند. این کتاب با دیگر رمان‌ های کامو در این فهرست متفاوت است و کمتر ماهیتی فلسفی دارد.

 

 

7. طاغی (The Rebel)

طاغی اثری است که در سال 1951 منتشر شد. این کتاب تمام تفکرات کامو را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و به بررسی سیر تحول شورش در جامعه در طول تاریخ می‌پردازد. اثر مزبور در واقع پرتره‌ای از نوع بشر در هنگام شورش است و انگیزه‌های ما را در چنین مواقعی بررسی می‌کند؛ کامو معتقد است فقدان عدالت و عزم ما برای یافتن بصیرت در زندگی که به عقیده او وجود ندارد، به ما برای شورش انگیزه می‌دهد. کتاب طاغی می‌گوید که انقلاب به استبداد می‌انجامد. در واقع می‌توان گفت این اثر کاوشی شگفت انگیز در مورد بشریت است که هنوز هم می‌توان با آن همذات پنداری کرد.

 

8. تبعید و سلطنت (Exile and the Kingdom)

کتاب تبعید و سلطنت مجموعه‌‌ای از شش داستان کوتاه است که به موضوع تنهایی و احساس خارجی بودن در کشور خود می‌‌پردازند. به طور کلی هر شش داستان روایتگر افرادی هستند که از خارج از الجزایر برای زندگی به این کشور می‌آیند و تفاوت بین جهان اسلام و فرانسه را نشان می‌دهند.

این داستان ها جذاب هستند و بیانگر وسعت کار کامو هستند. داستان مرد خاموش (The Silent Man) به زندگی کارگران طبقه پایین اجتماع می‌پردازد؛ در حالی که داستان کافر (Renegade) یا روحی آشفته (Confused Spirit) بر روی زندگی یک مبلغی مذهبی متمرکز می‌گردند. تمام داستان‌‌های کتاب تبعید و سلطنت همگی به فلسفه پوچی کامو می‌‌پردازند.

 

تبعید و سلطنت

 

9. تعهد اهل قلم (Committed Writings)

کتاب تعهد اهل قلم مجموعه‌‌ای از نوشته‌‌های سیاسی آلبر کامو است که با بسیاری از آثار این فهرست در تضاد است. یکی از آنها نامه هایی به یک دوست آلمانی (Letters to a German Friend) نام دارد و در زمان اشغال فرانسه در جنگ جهانی دوم نوشته شده است. این اثر به تجربه کامو در مقاومت فرانسه اشاره دارد و در آن احساس میهن پرستی موج می‌زند.

مقاله تامل درباره گیوتین (Reflections on the Guillotine) اثری است که با صدای بلند به لغو مجازات اعدام می‌پردازد. این مقاله زمانی نوشته شده که در آن مرگ با گیوتین هنوز امری عادی بود. کامو در هنگام سخنرانی خود برای دریافت جایزه نوبل جمله‌ای را از این مقاله نقل کرد که باعث معروفیت هر چه بیشتر اثرش شد.

 

10. نوشته های شخصی (Personal Writings)

کتاب نوشته های شخصی مجموعه‌ای از سه مقاله و جستار است که منعکس کننده دوران زندگی کامو در الجزایر هستند. این آثار جزء صمیمانه ترین نوشته‌های او هستند و نشان دهنده نحوه تربیت کامو و تجربیاتی هستند که زندگی وی را شکل داده‌اند.

یکی از این جستارها به زندگی کامو در دوران جوانی می‌پردازد؛ یعنی زمانی که او در یک محله کارگرنشین فقیر زندگی می‌کرد. این در حالی است که مقاله دیگر با زیبایی مناظری مانند خورشید و دریا همراه است. در مقاله دیگر وی به شهر اوران می‌‌پردازد و بیشتر منعکس کننده تفکرات خودش در مورد طبیعت و هویت خودش است.

 

کلام پایانی

بسیاری از کتاب ‌های کامو که در این گفتار به معرفی آنها پرداختیم به فلسفه پوچی می پردازند؛ ویژگی که به بهترین وجه در اثر فلسفی او تحت عنوان اسطوره سیزیف خود را نشان می‌دهد. برخی رمان‌ های کامو مانند طاعون، سقوط و بیگانه نیز بر این موضوع تمرکز دارند. همچنین کتاب نوشته های شخصی به صورت اجمالی به چیزهایی می‌پردازد که شخصیت کامو را شکل داده‌اند. پس اگر می‌خواهید بیشتر با مرد پشت این کتاب‌های معروف آشنا شوید؛ توصیه می‌کنیم حتماً آثار مذکور را بخوانید.

 

در ادامه حتما بخوانيد: 8 مورد از بهترین کتاب های آنی ارنو