18 مورد از بهترین کتاب های آگاتا کریستی

آگاتا کریستی (Agatha Christie) به ملکه اسرار مشهور است. این نویسنده پرکار، رمان های پلیسی و نمایشنامه‌هایی نوشته که به خاطر پیچش‌های داستانی معروف هستند. وی با داستان‌های جنایی و پر رمز و راز خود، خوانندگان را از دل لندن به میانه خاورمیانه می‌برد.

آگاتا کریستی 66 رمان پلیسی، 14 مجموعه داستان کوتاه و چندین نمایشنامه به نام خود نوشته است. او از زمانیکه شروع به نوشتن کرده تا زمان حاضر بیش از یک میلیارد نسخه از ترجمه کتاب‌هایش فروخته شده است. این نویسنده طرفداران زیادی در سطح جهان دارد؛ از اینرو این مطلب شبکه مترجمین راستین می‌کوشد بهترین رمان های آگاتا کریستی را برای دوستداران وی معرفی نماید.

 

آگاتا کریستی کیست؟

آگاتا کریستی در سال 1890 در شهر تورکی (Torquay) انگلستان به دنیا آمد. او کوچکترین فرزند یک خانواده پنج نفره بود و در ابتدا توسط پدرش در خانه آموزش دید. کریستی برخلاف میل مادرش، در سن 5 سالگی خواندن را شروع کرد. این اشتیاق به ادبیات در تمام طول زندگی و تا زمان مرگش در سال 1976 ادامه یافت.

کریستی در طول جنگ جهانی اول شروع به نوشتن داستان های پلیسی کرد و همان آثار زمینه شهرت او را فراهم کردند. در این ایام بود که شخصیت هرکول پوآرو در ذهن وی متولد شد. در واقع ایده این کارآگاه زبده به دلیل تخصصی که کریستی در بیمارستان محل کارش در رابطه با سموم پیدا کرد، بیش از پیش تقویت شد.

بسیاری از رمان های کریستی، فضاهایی را توصیف می‌کنند که وی از آنها دیدن کرده و مشاهداتش، الهام بخش بسیاری از نوشته‌های او بوده‌اند. زیرا او شخصیت خانم مارپل را از مادربزرگ و دوستانش الهام گرفته است. البته هر چند برخی از قصه‌های مورد علاقه او در خارج از کشور رخ می‌دهند؛ اما بسیاری از داستان‌های مرموز مورد علاقه وی نیز در کشور خودش انگلستان اتفاق می‌افتند.

کریستی آنچه می‌دید و می‌دانست را از طریق نوشتن ابراز می‌کرد. در واقع او توانست از این طریق شخصیت‌های واقع گرایانه‌ای خلق کند که در سراسر جهان مورد تحسین قرار گرفته‌اند. پس از مرگ ادبی هرکول پوآرو، در نیویورک تایمز یک آگهی فوت برای او منتشر شد؛ وی تنها شخصیت داستانی است که به چنین افتخاری نائل آمده است.

 

آگاتا کریستی

 

مروری بر جذاب ترین رمان های آگاتا کریستی

تاکنون بالغ بر یک میلیارد نسخه از مجموعه کتاب های آگاتا کریستی به زبان انگلیسی به فروش رفته است. به علاوه بیش از یک میلیارد نسخه ترجمه شده از آثار او به زبان های دیگر منتشر شده است. با توجه به این ارقام تنها فروش کتاب مقدس و آثار ویلیام شکسپیر از داستان‌های او بیشتر بوده است.

کتاب های کریستی به بیش از 100 زبان زنده دنیا ترجمه شده‌اند و از این جهت او در مقام اول نویسندگان تاریخ جهان قرار می‌گیرد. با وجود اینکه اکثر کتاب های فهرست زیر جزء مجموعه‌های هرکول پوآرو یا خانم مارپل هستند؛ اما همه آنها جزء داستان‌های مستقل به شمار می‌آیند که می‌توان آنها را به صورت مجزا مورد مطالعه قرار داد.

 

1. شیطان زیر آفتاب (Evil Under The Sun)

کتاب "شیطان زیر آفتاب" در سال 1941 منتشر شد و چهل و دومین اثری است که مجموعه معمایی هرکول پوآرو را روایت می‌کند. منتقدان این داستان را مورد تحسین قرار دادند؛ البته به عقیده آنها ماهیت پیچیده قتل کمی دور از ذهن بود. نویسنده در این اثر دوباره به سراغ پوآرو در تعطیلات می‌رود؛ اما وی را درگیر قتل زنی زیبا به نام آرلنا استوارت می‌کند. این زن زیاد پرطرفدار و دوست داشتنی نبوده است؛ به همین دلیل پوآرو باید سخت تلاش کند تا بفهمد چه کسی می‌خواسته او بمیرد.

 

2. و سپس هیچ کس نبود (And Then There Were None)

در وب سایت آگاتا کریستی، کتاب "و سپس هیچ کس نبود" جزء آثار مورد علاقه وی معرفی شده است. این رمان حول و حوش یک شعر وهمناک کودکانه (به نام ده کاکا سیاه کوچک) متمرکز شده که در آن با یک مجموعه 10 نفره مواجه می‌شویم. این مجموعه کنجکاو از غریبه‌ها به عنوان میهمان آخر هفته به یک جزیره خصوصی کوچک در سواحل دوون (Devon) دعوت می‌شوند. میهمان آنها یک میلیونر عجیب و غریب است که برای همه آنها ناشناخته است و در هیچ کجا، اثری از او نیست.

تنها نقطه مشترک همه میهمانان، یک گذشته شیطانی است که مایل به افشای آن نیستند. در واقع آنها رازی دارند که سرنوشتشان را لاک و مهر کرده است. شیوه مرگ هر یک از این افراد در قالب علامتی مشخص شده که به صورت یک قافیه از شعر بر دیوار اتاق مختص به آنها نصب گردیده است.

وقتی مهمانان متوجه می‌شوند که قتل‌ها به همان صورتیکه در قافیه شعر توضیح داده شده رخ می‌دهند، وحشت زده می‌شوند. با این حال یکی یکی طعمه این قاتل می‌گردند. بعد از اینکه آخر هفته به پایان برسد؛ هیچ کدام در این دنیا نخواهند بود. چه کسی این نقشه مرگبار را طراحی کرده است؟ و چه کسی قرار است داستان را برملا کند؟ با خواندن این رمان جذاب به پاسخ این پرسش‌ها خواهید رسید.

 

 

3. قتل در خانه کشیش (The Murder At The Vicarage)

"قتل در خانه کشیش" (1930) اولین کتابی بود که در آن جین مارپل به خوانندگان معرفی گردید. این داستان در دهکده سنت مری مید اتفاق می‌افتد که محیط آن برای بسیاری از دوستداران کتاب های خانم مارپل آشناست. خانم مارپل زمانی وارد این داستان می‌شود که اپراتور تلفن به طور تصادفی دوست مقتول را به او وصل می‌کند و وی تصمیم می‌گیرد در این میان کاری انجام دهد.

 

و سپس هیچ کس نبود

 

4. خطر در خانه آخر (Peril at End House)

وقتی پوآرو برای تعطیلات به کورنوال (Cornwall) می‌رود؛ با نیک باکلی روبرو می‌شود. سرانجام پوآرو پس از بروز یک سری اتفاقات بد متقاعد می‌شود که نیک در خطر بزرگی است و کسی می‌خواهد جان او را بگیرد. آنها با هم به املاک ییلاقی نیک به نام خانه آخر می‌روند که در آنجا یک مرگ رخ می‌دهد؛ اما نه آن چیزیکه پوآرو انتظارش را دارد. از اینرو او به طور غیر منتظره‌ای مجبور می‌شود تحقیقات خود را آغاز کند. با ازدیاد مرگ‌ها و برملا شدن انگیزه‌ها، "خطر در خانه آخر" بیش از پیش احساس می‌شود، و پوآرو باید این مسائل را حل نماید.

 

5. قتل در قطار سریع ‌السیر شرق (Murder on the Orient Express)

این کتاب از مجموعه معماهای پوآرو در وب سایت آگاتا کریستی، به عنوان یکی از 10 کتاب مورد علاقه وی معرفی شده است. چندین بار از رمان "قتل در قطار سریع السیر شرق" اقتباس شده که آخرین مورد فیلمی است که اخیراً در سال 2017 تولید گردیده است، و بازیگران معروفی چون کنت برانا (Kenneth Branagh)، جانی دپ، دیزی ریدلی (Daisy Ridley) و میشل فایفر (Michelle Pfeiffer) در آن حضور دارند.

در خلاصه این رمان آمده که درست بعد از نیمه شب بارش برف باعث می‌شود تا قطار سریع السیر شرق متوقف گردد. این قطار لوکس به طرز شگفت انگیزی در آن موقع از سال مملوء از جمعیت است؛ اما تا صبح یک نفر از مسافران آن کم می‌شود.

یک سرمایه دار آمریکایی در حالیکه ده‌ها ضربه چاقو خورده است؛ مرده در کوپه خود پیدا می‌شود و این در حالی است که در کوپه او از داخل قفل است. هرکول پوآرو نیز در این قطار حضور دارد و همه آنها به همراه قاتل در این قطار گیر افتاده‌اند؛ به همین دلیل کارآگاه باید هر چه زودتر قاتل را شناسایی کند وگرنه ممکن است او به قتل دیگری دست بزند.

 

 

6. قتل به ترتیب الفبا (The ABC Murders)

کتاب "قتل به ترتیب الفبا" در سال 1936 منتشر شد و نقدهای مثبتی دریافت کرد. اما داستان قبل از انتشار رسمی، در قالب یک نسخه کوتاه شده در مجله کاسموپولیتن (Cosmopolitan) منتشر گردید. چندین مورد فیلم و سریال تلویزیونی و یک بازی ویدیویی از روی این کتاب اقتباس شده است.

در این داستان قاتل ناشناس در یک سری از قتل‌ها همیشه یک کارت ویزیت در کنار اجساد می‌گذارد. نام هر کدام از قربانیان نیز با یکی از حروف الفبا آغاز می‌شود. این کتاب یکی دیگر از مجموعه داستان های پوآرو است، و آرتور هستینگز و بازرس ارشد جیمز هارولد جپ نیز در آن حضور دارند.

 

7. شب بی پایان (Endless Night)

کتاب "شب بی پایان" در اواخر دوران کاری کریستی منتشر شد و او مسیری متفاوت را در آن در پیش گرفته است. این رمان مستقل همان لحن زبانی همیشگی نویسنده را در خود دارد و با مطرح کردن موضوعات انحرافی، مسئله اصلی را به حاشیه می‌برد، و راز جنایت را تا زمانیکه داستان به پایان نرسد، فاش نمی‌کند. همین امر باعث پیچیدگی داستان شده و آن را تاریک‌تر و مرموزتر می‌کند.

مایکل راجرز، راوی داستان یک مرد هوسباز از طبقه کارگر است که با الی گوتمن یک زن ثروتمند ازدواج می‌کند. یک فالگیر سالخورده به الی هشدار می‌دهد که باید دهکده را ترک کند تا مورد نفرین قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل وی کم کم در مورد خطراتی که او را احاطه کرده‌اند دچار وسواس می‌شود. در نهایت جسد الی در جنگل پیدا می‌شود و با آشکار شدن مجموعه‌ای از مرگ‌ها، مسئول قتل‌ها باید شناسایی گردد تا انتقام از او گرفته شود.

 

قتل به ترتیب الفبا

 

8. مرگ بر روی نیل (Death on the Nile)

تاکنون اقتباس‌های زیادی از رمان "مرگ بر روی نیل" منتشر شده و اولین بار خود کریستی یک نمایشنامه را از روی آن اقتباس کرد. دو فیلم در سال‌های 1978 و 2004 از آن اقتباس شده، و قرار است اثر جدیدی در سال 2022 براساس این داستان اکران شود.

آگاتا کریستی در این کتاب به بررسی یک سفر دریایی بر روی رودخانه نیل می‌پردازد که با آشکار شدن یک قتل آرامش آن به هم می‌خورد. شخص مقتول دختر خانم شیک و زیبایی هست که با شلیک گلوله به سرش فوت می‌کند. وی در واقع همه چیز در اختیار داشت تا اینکه جانش را از دست می‌دهد.

هرکول پوآرو در این سفر ناگهان حرف یکی از مسافران را به یاد می‌آورد: "من می‌خواهم تپانچه کوچک عزیزم را روی سرش بگذارم و فقط ماشه را فشار دهم". اما در این محیط عجیب و غریب، هیچ چیز آنطور که به نظر می‌آید نیست. ...

 

9. قتل راجر آکروید (The Murder Of Roger Ackroyd)

کتاب "قتل راجر آکروید" از سبک سنتی آگاتا کریستی تبعیت نمی‌کند. این اثر به خاطر داشتن یک نوع پایان پیچیده، تاثیر قابل توجهی بر ژانر رمان های پلیسی داشته است؛ به گونه‌ای که انجمن نویسندگان جنایی بریتانیا در سال 2013 آن را بهترین رمان جنایی تاریخ نامید.

در این کتاب زمانیکه یک بیوه ثروتمند خودکشی می‌کند و پس از آن نامزدش راجر آکروید به قتل می‌رسد؛ پوآرو بازنشسته دست به کار می‌شود. همانطور که پوآرو در حال تحقیق است؛ یک چرخش تکان دهنده پس از یک سری ماجراهای فرعی که با دقت در کنار هم چیده شده‌اند باعث می‌شود تا قاتل واقعی شناسایی گردد.

 

 

10. جسدی در کتابخانه (The Body in the Library)

کتاب "جسدی در کتابخانه" یکی دیگر از معماهای دوشیزه مارپل است و اشاره‌ای به کتاب قبلی کریستی با نام "ورق ها روی میز" دارد که در آن یکی از شخصیت‌ها می‌گوید رمان جذابی با همین عنوان نوشته است. در خلاصه این اثر آمده است که:

ساعت هفت صبح است. بانتری‌ها از خواب بیدار می‌شوند و جسد یک زن جوان را در کتابخانه خود پیدا می‌کنند. او لباس شب پوشیده و آرایش سنگینی دارد، و حالا گونه‌هایش آغشته به خون است. اما او کیست؟ چگونه به آنجا رسیده است؟ و چه ارتباطی با دختر مرده دیگری دارد که بعدها بقایای جسد سوخته او در یک معدن متروکه کشف می‌شود؟ خانواده بانتری از خانم مارپل می‌خواهند تا قبل از اینکه بحث‌ها بالا بگیرد این معما را حل کند.

 

11. پنج خوک کوچک (Five Little Pigs)

رمان "پنج خوک کوچک" بیست و پنجمین کتابی است که در آن پوآرو حضور دارد. کریستی این اثر را در سال 1942 تحت عنوان "جنایت از یاد رفته (Murder in Retrospect)" منتشر کرد. منتقدان پایان این داستان را بسیار راضی کننده خواندند.

به نظر می‌رسد که پرونده این داستان کاملاً واضح است؛ اما قتل همسر کارولین کریل چیزی جز این است. شانزده سال پس از مرگ او نامه‌ای نشان می‌دهد که وی بیگناه است. پوآرو باید پرونده را باز کند تا ببیند واقعاً چه اتفاقی در آن رخ داده است.

 

مرگ بر روی نیل

 

12. تحقیقات پوآرو (Poirot Investigates)

کتاب "تحقیقات پوآرو" مجموعه‌ای از 11 داستان‌ کوتاه است. اگر تازه به خواندن داستان های کریستی علاقمند شده‌اید یا به دنبال اثری کوتاه‌تر از این نویسنده هستید؛ این کتاب یک گزینه عالی برای شماست. در آنها دو شخصیت پوآرو و کاپیتان هستینگز وجود دارند که با هم بر روی پرونده‌های پیچیده کار می‌کنند. این داستان‌ها ابتدا در مجلات مختلفی چاپ شده و سپس در این مجموعه گردآوری گردیده‌اند.

 

13. ورق ها روی میز (Cards on the Table)

"ورق ها رو میز" یکی دیگر از داستان‌ های هرکول پوآرو است و هر آنچه که خوانندگان از یک معمای کریستی انتظار دارند در خود دارد. در این رمان، میزبان یک میهمانی مجلل در مقابل چشمان اتاقی مملوء از بازیگران بریج به قتل می‌رسد. آقای شیتانا همواره به برگزاری مهمانی‌های مجلل معروف بوده است. با این حال وی مردی ترسناک است که همه از او واهمه داشته‌اند.

بنابراین وقتی برای پوآرو لاف آمد و گفت که به نظر او قتل بیشتر فرم هنری دارد؛ کارآگاه در مورد پذیرش دعوت مهمانیش برای دیدن مجموعه‌های خصوصی شیتانا مردد شد. در واقع چیزیکه به عنوان یک شب جذاب و مهمانی باشکوه آغاز شد؛ خیلی زود به یک بازی خطرناک تبدیل گردید.

 

14. پرده: آخرین پرونده پوآرو (Curtain: Poirot’s Last Case)

چهل و دومین کتاب پوآرو، آخرین اثری است که این کارآگاه درخشان را به تصویر می‌کشد. کتاب "پرده: آخرین پرونده پوآرو" بهترین پرونده‌های پوآرو را به هم پیوند می‌دهد و به شکلی رضایت بخش به پایان می‌رسد. کریستی این داستان را در سال 1975 منتشر کرد.

این کتاب شخصیت‌ها را به خانه‌ای روستایی در رمان "ماجرای اسرارآمیز در استایلز" بر می‌گرداند. در ضمن چندین قتل در این داستان به وقوع می‌پیوندد و معمایی کامل را در اختیار کارآگاه محبوب قرار می‌دهد تا آنها را به عنوان آخرین پرونده خود حل کند.

 

 

15. تله موش (The Mousetrap)

"تله موش" یکی از معروف ترین نمایشنامه های آگاتا کریستی است. این اثر طولانی ترین نمایشنامه تاریخ است و در تئاتر رویال (Theatre Royal) در سال 1952 بر روی پرده رفت. این داستان در مسافرخانه‌ای به نام مانکسویل مانور (Monkswell Manor) اتفاق می‌افتد که توسط مولی و گیلس رالستون اداره می‌شود. نمایشنامه با قتل مورین لیون آغاز می‌شود و به دنبال آن یک مجموعه قتل دیگر اتفاق می‌افتد. به نظر می‌رسد تنها گروهبان تروتر می‌تواند این جنایت را حل کند.

 

16. خانه وارونه (Crooked House)

کتاب "خانه وارونه" یکی از معدود رمان‌های مستقل کریستی است که شخصیت‌های هرکول پوآرو یا دوشیزه مارپل در آن حضور ندارند. کریستی گفته است که در حین نوشتن این کتاب، مفهوم مطالعه یک خانواده خاص برایش جالب شده است.

نویسنده در این اثر به بررسی زندگی آریستید لئونیدس می‌پردازد. وی در یک عمارت وسیع و نیمه چوبی در منطقه مرفه سوئینلی دین بر اثر مسمومیت با قرص خواب آور فوت می‌کند. شاید این یک اتفاق تصادفی باشد و شاید هم خیر.

همه به بیوه زیبایی او که پنجاه سال از وی کوچکتر است و قرار است ثروت قابل توجهی به ارث ببرد، مشکوک می‌شوند. زیرا شایعه شده که او با یک مربی جوان که به راحتی به این املاک خانوادگی رفت و آمد می‌کند، زد و بند کرده است. اما جرم‌ شناسی به نام چارلز هیوارد در مورد بی گناهی کلی فرزندان لئوندیس تردید دارد؛ زیرا آنها را از نزدیک می‌شناسد.

 

ورق ها روی میز

 

17. مردی با لباس قهوه ای (The Man in the Brown Suit)

رمان "مردی با لباس قهوه ای" یک کتاب مهیج و مملوء از ماجراهای جاسوسی است. این اثر درباره یک دختر جوان به نام آنه است که شاهد مرگ مردی پس از افتادن از روی ریل قطار است. او یک یادداشت مرموز در جیب آن شخص پیدا می‌کند که یک آدرس در آن ذکر شده است، و وقتی روز بعد یک زن مرده را در آن آدرس پیدا می‌کند تصمیم می‌گیرد بیشتر راجب این ماجرا تحقیق کند. در ضمن این اولین رمان آگاتا کریستی است که جانی ریس، جاسوس و سرهنگ سابق ارتش را معرفی می‌کند که در رمان‌های بعدی در کنار هرکول پوآرو کار می‌کند.

 

18. ماجرای اسرارآمیز در استایلز (The Mysterious Affair at Styles)

پناهنده بلژیکی و کارآگاه باهوشی به نام هرکول پوآرو که اخیراً در دهکده عجیب و غریب استایلز سنت مری ساکن شده است؛ به پرونده امیلی اینگلتورپ، زن ثروتمندی که جسد او در اتاق خواب قفل شده‌اش پیدا شده است، رسیدگی می‌کند. به دلیل وجود چند سرنخ، همه افراد خانواده او مظنون به شمار می‌آیند و پوآرو باید قاتل واقعی را پیدا کند.

داستان "ماجرای اسرارآمیز در استایلز" تقریباً 100 سال پیش منتشر شد و آغاز زندگی ادبی کریستی به شمار می‌آید. اگر می‌خواهید آثار او را به ترتیب بخوانید؛ این کتاب آغاز خوبی است. در ضمن این اولین باری است که خوانندگان با پوآرو، شناخته شده‌ترین شخصیت کریستی و بخش مهمی از میراث ادبی او ملاقات می‌کنند.

 

سخن آخر در مورد بهترین کتاب های آگاتا کریستی

کریستی به خاطر معرفی شخصیت‌های ماندگاری چون پوآرو و خانم مارپل معروف شده است. پیچش‌های داستانی که باعث می‌شود خوانندگان هویت قاتل را حدس بزنند؛ سبب برجسته شدن آثار او شده است. هر چند تعداد نویسندگانی که در ژانر پلیسی فعالیت می‌کنند زیادند؛ اما تنها تعداد کمی از آنها شناخته شده هستند. پس با توجه به این راهنمای جامع اینک می‌توانید بهترین کتاب های آگاتا کریستی را مطالعه کنید و از آنها لذت ببرید.