یادگیری زبان انگلیسی چه مزیت‌هایی دارد؟

دو فاکتور بسیار مهم برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد که می‌توانند فرآیند یادگیری را به طور قابل توجهی تغییر دهند. این دو عامل به عنوان کلید یادگیری زبان انگلیسی عمل می‌کنند. اگر قصد دارید تا روش تفکر خود در مورد یادگیری زبان را تغییر دهید و در حال تلاش برای آموختن زبان انگلیسی هستید، یقینا به انگیزه احتیاج خواهید داشت. انگیزه کلید یادگیری زبان است. اما به غیر از انگیزه، تعیین هدف هم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر بر هدف و انگیزه به‌ صورت کامل متمرکز شوید از یادگیری لذت خواهید برد و بهتر زبان را خواهید آموخت. هدف و انگیزه دو رکن جدانشدنی در یادگیری زبان انگلیسی محسوب می‌شوند که بایستی به گونه‌ای به آنها پرداخته شود تا یکی فدای دیگری نشود. اگر می‌خواهید این دو مقوله را با هم پیش ببرید، باید مزیت‌های یادگیری زبان انگلیسی را کشف کنید. شبکه مترجمین راستین در این گفتار می‌کوشد تا شما را این با مزیت‌ها آشنا نماید. 6 مزیت یادگیری زبان انگلیسی را مطالعه کنید تا به پاسخ‌های احتمالی خود پی ببرید.

 

یادگیری زبان انگلیسی؛ اهمیت ایجاد انگیزه و تعیین هدف

نویسنده‌ای به نام جین موون (Jayne Moon) در کنفرانس آموزشی برگزار شده در سال 2005 به بیان نکاتی در مورد چالش‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان پرداخت. وی عنوان کرده است که یکی از بزرگترین چالش‌های آموزش زبان انگلیسی در مدارس به نداشتن انگیزه از سوی دانش آموزان مربوط می‌شود. آنها نمی‌دانند که چرا باید زبان انگلیسی را بیاموزند و یا چگونه در زندگی خود از آن بهره‌مند شوند. این موضوع در مورد افراد بزرگسال نیز صدق می‌کند و آنها هم با پرسش‌های مشابهی مواجه هستند که عموما جواب درستی برای آنها ندارند. پس اگر نتیجه یادگیری زبان انگلیسی برای شما مشخص نباشد، در این فرآیند دست و پا خواهید زد.

 

مزیت یادگیری زبان انگلیسی

  اهمیت ایجاد انگیزه و تعیین هدف در زمان یادگیری زبان انگلیسی  

 

برای یادگیرندگان بزرگسال و نوجوان، بین انگیزه و فشار تفاوت وجود دارد. انگیزه چیزی است که شما را برای یادگیری زبان انگلیسی تشویق می‌کند؛ مثلا اگر شما زبان انگلیسی را بیاموزید، می‌توانید فیلم‌های بیشتری را به زبان اصلی تماشا کنید. این مسئله، تفاوت زیادی با فشار دارد؛ مثلا اگر شما زبان انگلیسی یاد نگیرید، امتحان را قبول نخواهید شد. بنابراین می‌توان ادعا کرد که انگیزه سهم بیشتری در تقویت یادگیری زبان خواهد داشت. یکی از شیوه‌های حفظ انگیزه، تعیین هدف برای خودتان است. این اهداف باید در یکی از 6 حوزه‌ای باشد که در زیر ذکر شده است. تعیین هدف چیز پیچیده‌ای نیست، مثلا شما می‌توانید هدف از یادگیری زبان انگلیسی را برقراری ارتباط بهتر یا سفر به یک کشور انگلیسی زبان قرار دهید. هنگامیکه دستیابی به اهداف خود را آغاز کردید، نتیجه سخت کوشی خود را خواهید دید و انگیزه بیشتری برای ادامه یادگیری پیدا خواهید کرد.

 

 

یادگیری زبان انگلیسی به دلیل بین المللی بودن این زبان

شاید یکی از دلایلی که می‌خواهید زبان انگلیسی را فرا بگیرید، به جهانی بودن این زبان مربوط باشد. زبان انگلیسی در سرتاسر دنیا به عنوان زبان اول یا دوم صحبت می‌شود. امروزه مردم حدود 70 کشور مختلف از طریق زبان انگلیسی با هم گفتگو می‌کنند. اینترنت و نوشتن مقاله علمی باعث شده است تا انگلیسی به یکی از رایج‌ترین زبان‌های دوم دنیا تبدیل شود، به گونه‌ای که امروزه سهم ترجمه انگلیسی به فارسی مقالات علمی از دیگر زبان‌های دنیا بسیار بیشتر است. میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، پس شما هم می‌توانید یکی از آنها باشید. فقط هدف و انگیزه خود را باید به دقت مشخص نمایید. با مطالعه مزایای زیر، تعیین کردن هدف برای شما آسان خواهد شد. مزایای بسیاری برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد. یکی از مهمترین آنها این است که شما می‌توانید به شبکه جهانی انگلیسی زبانان در سرتاسر جهان متصل گردید. بنابراین مزایای یادگیری زبان انگلیسی را مطالعه کنید و سپس به میلیون‌ها نفر از کسانیکه زبان انگلیسی را آموخته‌اند و در حال گفتگو به زبان انگلیسی هستند، ملحق شوید.

 

6 مزیت یادگیری زبان انگلیسی

قصد دارید زبان انگلیسی را بیاموزید، اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ احتیاجی به نگرانی نیست، چون ما 9 روش آسان و مؤثر را برای یادگیری زبان انگلیسی به شما پیشنهاد می‌دهیم. اما اگر در مورد چرایی یادگیری زبان انگلیسی دچار شک و تردید هستید، ما با معرفی 6 مزیت نشان خواهیم داد که اهمیت این زبان تا چه اندازه است. به این 6 مزیت یادگیری زبان انگلیسی دقت کنید، و بهترین هدف و انگیزه را برای خود برگزینید.

 

1. انعطاف‌پذیری ذهنی یا ارتقاء عملکرد مغز

یکی از بزرگترین مزایای هر زبان دومی، افزایش انعطاف‌پذیری ذهنی یا به بیانی دیگر ارتقاء عملکرد مغز است. افرادیکه به دو زبان صحبت می‌کنند باید تشخیص دهند که چه زمانی باید با کدام زبان صحبت نمایند. آنها باید قادر باشند تا به راحتی دو زبان را تعویض کنند. اخیرا سایت MindShift، مقاله‌ای تحت عنوان "در مغز یک کودک دو زبانه چه می‌گذرد؟ (What’s Going on Inside the Brain of a Bilingual Child)" را منتشر کرده است. این مقاله بیان می‌کند که کودکان دو زبانه، مهارت‌های بیشتری برای توجه کردن نشان می‌دهند و توانایی بهتری برای تعویض وظایف خود دارند. در مقاله‌ دیگری که توسط دانشگاه ایالتی میشیگان (Michigan State University) به چاپ رسیده، نویسنده‌ای به نام تریسی تروتنر (Tracy Trautner) عنوان کرده است که "کودکان دو زبانه (Bilingual children) احتمالا توانایی بیشتری برای تمرکز بر یک چیز و تغییر واکنش خودشان دارند که این مسئله به وضوح انعطاف‌پذیری ذهنی را مشخص می‌دهد."

 

بهبود عملکرد مغز از طریق آموختن زبان انگلیسی

  مزیت یادگیری زبان انگلیسی: بهبود عملکرد مغز  

 

در افراد بزرگسال، انعطاف‌پذیری ذهنی زمانی کارکرد خودش را نشان می‌کند که ما به توصیف اشیاء پیرامونمان بپردازیم. هنگامیکه یک زبان را می‌آموزید، در حال یادگیری لغات بیشتر و ایجاد ارتباط بین این لغات هستید. این موضوع هنگام گفتگو به زبان انگلیسی بسیار سودمند است و حتی برای حرف زدن به زبان اصلی نیز کاربرد دارد. گدین دی‌یاک (Gedeon Deák) در مقاله خودش تحت عنوان "زبان و انعطاف‌پذیری ذهنی (cognitive flexibility and language)" بیان کرده است که "انعطاف‌پذیری برای یادگیرندگان بزرگسال، در روابطی که بین لغات ایجاد می‌کنند، خودش را نشان می‌دهد". درک یک شوخی یا انتخاب یک لغت توصیفی می‌توانند هر دو نشانه‌ای از انعطاف‌پذیری ذهنی باشند. بنابراین کتاب یا برنامه‌های آموزشی انگلیسی خودتان را باز کنید و مطالعه را آغاز نمایید. به این ترتیب نه تنها زبان انگلیسی را می‌آموزید، بلکه انعطاف‌پذیری ذهنی خود را در دیگر حوزه‌ها نیز بهبود می‌بخشید.

 

2. آگاهی از فرهنگ‌ها و سفر به کشورهای مختلف

یادگیری زبان دوم به شما در مورد فرهنگ آن زبان نیز آموزش می‌دهد، زیرا زبان جنبه‌ای کلیدی از فرهنگ است. هنگامیکه یادگیری زبان انگلیسی را آغاز می‌کنید، خود را در معرض فرهنگ کشورهای انگلیسی زبان قرار می‌دهید. به منظور یادگیری زبان انگلیسی می‌توانید فیلم‌ها یا نمایش‌هایی که در آمریکا، انگلستان و دیگر کشورهای انگلیسی زبان ساخته شده‌اند را تماشا نمایید. یا می‌توانید زبان انگلیسی را از طریق صحبت با یک فرد بومی تمرین کنید که او در درک فرهنگش به شما کمک خواهد کرد. رابرت گاردنر (Robert Gardner) و والس لمبرت (Wallace Lambert) در کتاب خودشان به نام "گرایش و انگیزه‌ها در یادگیری زبان دوم (Attitudes and Motivation in Second-Language Learning)" نوشته‌اند که "یادگیرندگان موفق زبان دوم برای پذیرش جنبه‌های مختلف یک کار گروهی فرهنگی و زبانی متفاوت باید آماده باشند." همچنین می‌توانید با سفر در مورد فرهنگ‌های کشورهای دیگر به اطلاعات زیادی دست یابید. یادگیری زبان انگلیسی شما را قادر می‌سازد تا به کشورهای سرتاسر دنیا سفر کنید، و با مردم و فرهنگ‌های آنجا در ارتباط باشید. وقتی به باورهای فرهنگی کشورهای دیگر پی بردید، خواهید فهمید که چرا فرهنگ شما منحصر به فرد است. هرچه بیشتر سفر کنید و چیزهای بیشتری یاد بگیرید، دیدگاه‌تان بیشتر منحصر به فرد خواهد شد. به خاطر عدم یادگیری زبان، فرصت تجربه فرهنگ‌های جدید در سرتاسر دنیا را از دست ندهید.

 

 

3. افزایش اعتماد به نفس، بهبود کیفیت زندگی و یادگیری طولانی مدت

یادگیری زبان اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد. مراحل اولیه یادگیری زبان انگلیسی ممکن است چالش برانگیز باشد، اما این فرآیند به شما برای افزایش اعتماد به نفس کمک می‌کند. هنگامیکه زبانی را می‌آموزید، باید بپذیرید که اشتباهاتی خواهید داشت، پس نحوه استفاده از اشتباهات برای یادگیری زبان را فراموش نکنید. مهم این است که به تمرین ادامه دهید و تا زمانیکه پیشرفت می‌کنید دست از تلاش بر ندارید. حتی زمان‌هایی هم که دچار اشتباه می‌شوید، باز هم به پشتکار خود افتخار کنید. توانایی صحبت به زبان انگلیسی، ناخودآگاه اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد. یادگیری زبان منجر به بهبود یادگیری در حوزه‌های دیگر نیز می‌شود. شما الگوهایی از یادگیری ایجاد خواهید کرد که در ادامه زندگی برای شما کاربردی خواهد بود. گزارش تحقیق انجام گرفته از سوی دانشگاه لندن تحت عنوان "یادگیری، استمرار و تغییر در زندگی بزرگسالان (Learning, Continuity and Change in Adult Life)" نشان داده است که یادگیری مداوم (مانند یادگیری زبان) در زندگی افراد بزرگسال منجر به شروع و ادامه پیدا کردن زندگی شادتری شده است.

 

4. دستیابی به خلاقیت و سرگرمی

دستیابی به خلاقیت از طریق یادگیری زبان انگلیسی

  مزیت یادگیری زبان انگلیسی: خلاق شدن  

 

اگر می‌خواهید به خلاقیت بیشتری دست پیدا کنید، حتما یادگیری زبان دوم را در زندگی خود دنبال نمایید. همانطور که در اولین مزیت یادگیری زبان انگلیسی عنوان شد، این نوع فرآیند به مغز شما کمک می‌کند تا انعطاف‌پذیرتر باشید. این انعطاف‌پذیری می‌تواند افزایش خلاقیت در حل مسائل و در شیوه تعامل شما با دنیای پیرامون را رقم زند. همچنین خلاقیت را می‌توانید از طریق کارهای هنری نیز تمرین کنید. یکی از زبان‌های اصلی برای ساخت و ایجاد محتواهای سرگرم‌کننده، زبان انگلیسی است، چون افراد بسیاری در سرتاسر جهان به وسیله این زبان صحبت می‌کنند. بسیاری از فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی، آهنگ‌ها و کتاب‌ها در اصل به زبان انگلیسی ساخته و نوشته شده‌اند. امروزه بخش عظیمی از کتاب‌های موجود در بازار، محصول ترجمه کتاب است، ولی اگر زبان انگلیسی را فرا بگیرید، می‌توانید لذت خواندن آنها را به زبان اصلی تجربه نمایید. مشارکت با رسانه‌های خلاق نیز به شما برای خلاق بودن کمک می‌کند.

 

 

5. ایجاد و توسعه روابط از طریق یادگیری زبان انگلیسی

یکی از مهمترین مزیت‌های یادگیری زبان انگلیسی به ارتباط سریع و آسان شما با مردم سرتاسر جهان مربوط می‌شود. به یاد داشته باشید که انگلیسی یک زبان اجتماعی و یادگیری یک مهارت اجتماعی است. هنگامیکه مطالعه زبان انگلیسی را آغاز می‌کنید، می‌توانید با افراد انگلیسی زبان یا دیگر یادگیرندگان مکالمه دو نفره داشته باشید. همچنین قادر خواهید بود تا به گروه‌های آموزشی ملحق شوید و یا یک دوست مجازی بیابید. شما افراد انگلیسی زبان را در کلاس و یا در سفر خواهید یافت. دانشگاه سینز مالزی (Universiti Sains Malaysia)، پژوهشی انجام داده و از دانشجویان در مورد یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیسبوک سئوال کرده است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که دانشجویان به فیسبوک به عنوان ابزاری ضروری برای یادگیری زبان توجه دارند. دیگر رسانه‌های اجتماعی نیز می‌توانند محل مناسبی برای تمرین زبان انگلیسی و برقراری ارتباط با مردم سرتاسر جهان باشند.

 

6. موفقیت در تجارت و آموزش

یادگیری زبان انگلیسی در نهایت می‌تواند منجر به موفقیت بزرگتری نیز شود. انگلیسی غالبا زبان اصلی مورد استفاده در دانشگاه‌هاست، پس مطالعه زبان انگلیسی شاید دنیایی از احتمالات را برای آینده شما باز کند. شما می‌توانید در مدارس معتبری که به زبان انگلیسی به آموزش می‌پردازند، ثبت‌نام کنید یا رشته دانشگاهی خود را دنبال نمایید. بسیاری از مشاغل به روان بودن و تسلط داشتن به زبان انگلیسی نیاز دارند. یک سازمان تحقیقاتی به نام اقتصاد جدید آمریکا (New American Economy) عنوان کرده است که تقاضا برای کارکنانی که بتوانند با بیش از یک زبان صحبت کنند، در سال‌های اخیر افزایش یافته است. به همین دلیل امروزه بسیاری از والدین، آموزش زبان به کودکان برای تضمین آینده شغلی آنها را در دستور کار خودشان قرار داده‌اند. حتی در موقعیت‌هایی که نیازی به زبان انگلیسی نیست، مهارتی ارزشمند بوده که شما را در رقابت جلو می‌برد. آموختن زبان انگلیسی منجر به پیشرفت در کار و خلق فرصت‌های بهتر می‌شود. افزایش درآمد و یافتن شغلی بهتر شاید در گرو همین یادگیری باشد. با یادگیری زبان انگلیسی می‌توانید فرصت‌های خود را گسترش دهید. همچنین با دستیابی به اهداف و تغییر زندگی خودتان یقینا از موقعیت های شخصی بهتری نیز بهره‌مند خواهید شد.

 

دلایل متعددی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد، اما ما در این گفتار سعی نمودیم تا به مهمترین آنها اشاره کنیم. اگر شما هدف و انگیزه دیگری از مطالعه زبان دارید، خوشحال خواهیم شد تا دیدگاه‌های خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. از توجه شما به این مطلب متشکریم.