تاریخچه و کاربرد امپرسند (&) + چند حقیقت جالب

امپرسند عجیب‌ترین حرف الفبای سابق زبان انگلیسی است که از ترکیب دو حرف e و t به وجود می‌آید و دارای یک تاریخچه خاص است. این کاراکتر جالب در طول زمان کاربردهای گسترده‌ای پیدا کرده و حتی امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با تاریخچه و حقایق جالب امپرسند (&)، در این گفتار با شبکه مترجمین راستین همراه باشید.

 

تاریخچه امپرسند

امپرسند در اصل جزء حروف الفبا بوده است؛ اما در اواخر قرن گذشته به صورت رسمی از آن حذف شد. در آن زمان این نماد که با علامت & نشان داده می‌شود؛ بیست و هفتمین و آخرین حرف الفبا بود که بعد از حرف Z می‌آمد و صدایی شبیه and per se and داشت. در نهایت به دلیل چندین تلفظ اشتباه، این چند کلمه با هم ادغام شدند و کلمه Ampersand ایجاد گردید.

 

کاراکتر امپرسند از کجا آمده است؟

امپرسند معنی این کاراکتر یا واژه نگار از لاتین گرفته شده است. در واقع Et به معنای "و" است؛ اما در اینجا e و t به صورت شکسته به هم پیوند یافته‌اند و به این واژه نگار ظاهری مدرن بخشیده‌اند. اولین مدرک قابل استناد از کاربرد نماد & یک تکه پاپیروس است که قدمت آن به 45 سال بعد از میلاد مسیح بر می‌گردد. درست کمتر از هزار سال بعد، یعنی در سال 775 پس از میلاد، این ترکیب به صورت رسمی به بخشی از الفبای رومی تبدیل شد.

در ضمن امپرسند به طور رسمی توسط مخترع ماشین چاپ به نام یوهانس گوتنبرگ (Johannes Gutenberg) در قرن پانزدهم در اولین سری الفبای چاپی گنجانده شد. امپرسند در قرن هجدهم وارد زبان آموزشی رسمی شد و با وجود استفاده، هنوز بخشی از الفبای جهانی نبود. اما ناگهان در قرن بیستم از حروف الفبا حذف شد.

یک تایپیست آلمانی به نام یان چیکولد (Jan Tschichold)، مطالعه مفصلی را در مورد تاریخچه این نماد انجام داد و حاصل مطالعات خود را در سال 1953 در کتابچه‌ای به نام "امپرسند: پیدایش و توسعه آن (The Ampersand: Its origin and development)" منتشر کرد. او در این کتابچه به واکاوی روند توسعه امپرسند از زمانیکه یک نماد حک شده گرافیکی بر روی یک دیوار نوشته باستانی بوده تا به امروز که به یک کاراکتر آشنا تبدیل شده است، می‌پردازد.

 

امپرسند در طول تاریخ چه کاربردهایی داشته است؟

نماد امپرسند در تمام زبان‌های مشتق شده از لاتین، از آلمانی و فرانسوی گرفته تا اسپانیایی وجود داشته است. اما استفاده از آن همواره به سلایق فرهنگی و شخصی بستگی داشته است. امروزه دیگر امپرسند به ندرت در متون چاپی ظاهر می‌شود، و معمولاً در طرح‌های برندها و لوگوی شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت پوشاک Abercrombie & Fitch یکی از شرکت‌هایی است که از این نماد در نام رسمی و برند خود استفاده می‌کند. امپرسند برای اشاره به موزه ویکتوریا و آلبرت (Victoria and Albert Museum) در لندن نیز به کار می‌رود و معمولاً از طریق آن با علامت اختصاری V&A نشان داده می‌شود.

کاربرد این واژه نگار در متون باعث می‌گردد تا آنها راحت‌تر به خاطر سپرده شوند. به عنوان مثال آیا تا به حال دیده‌اید که مخفف عبارت Mergers and Acquisitions (ادغام و مالکیت) به شکل دیگری غیر از M&A نوشته شود؟

در بازاریابی محتوا معمولاً برای صرفه‌جویی در فضا (فضای مختص کاراکترها) یا خواناتر کردن متن از امپرسند استفاده می‌شود. هر چند معمولاً ژورنال‌های رسمی این کاراکتر را به کار نمی‌گیرند؛ اما کاربرد & در عنوان یا فهرست در متون عمومی بسیار رایج است.

 

 

چند حقیقت جالب در مورد امپرسند

حال که کمی با مفهوم و کاربردهای امپرسند آشنا شدید، و دانستید این نماد از کجا آمده است؛ بهتر است به چند حقیقت جالب نیز در خصوص آن پی ببرید.

 

1. یک برده نماد & را ابداع کرده است

به عقیده برخی منابع، مارکوس تولیوس تیرو (Marcus Tullius Tiro) مبدع نماد امپرسند بوده است. او که به عنوان برده و منشی یک وکیل، نویسنده و سخنران رومی به نام سیسرو (Cicero) فعالیت می‌کرده؛ نقش مهمی نیز در توسعه اولین سیستم مخفف نویسی لاتین داشته که بیش از 1000 سال دارای کاربرد بوده است.

 

2. امپرسند یکی از رایج ترین کاراکترهای خاص مورد استفاده در رمزهای عبور است

معمولاً بسیاری از وب سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها در هنگام ایجاد رمز عبور، نیازمند حداقل یک کاراکتر خاص هستند. علامت تعجب، ستاره، علامت دلار و علامت سوال برخی از رایج‌ترین کاراکترهای خاص مورد استفاده در رمزهای عبور هستند که در این میان کاربرد & از بقیه بیشتر است. در واقع امپرسند در رتبه نهم پرکاربردترین کاراکترهای ویژه مورد استفاده در رمزهای عبور قرار می‌گیرد.

 

3. طراحان از & برای جمع آوری پول جهت کمک به قربانیان زلزله استفاده کردند

کاربرد امپرسندسازمان Font Aid در سال 1999 به عنوان یک نهاد برای جمع آوری کمک‌های مالی برای قربانیان بلایای طبیعی تاسیس شد. طراحان در یکی از رویدادهای Font Aid گردهم آمدند تا یک گلیف (Glyph) ایجاد کرده و آن را بفروشند. آنها در سال 2010 و در طی گردهمایی چهارم، طرح‌های جدیدی را برای امپرسند ابداع کردند. در واقع & را به نمادی برای جمع شدن افراد برای کمک به یکدیگر تبدیل نمودند. حدود 400 طراح در این پروژه همکاری کردند و درآمد حاصله به سازمان پزشکان بدون مرز (Doctors Without Borders) برای کمک به آسیب دیدگان زلزله هائیتی اهدا شد.

 

4. امپرسند یک واژه نگار است

با وجود اینکه افراد از امپرسند به جای کلمه "و" (که یک حرف ربط است) استفاده می‌کنند؛ اما این کاراکتر در واقع یک واژه نگار یا لوگوگرام (Logogram) است. واژه نگار، نمادی است که از آن به عنوان یک کلمه یا عبارت در اختصارنویسی استفاده می‌شود. برخی از نمونه‌های رایج استفاده از این واژه نگار عبارتند از: Rock & Roll (یک نوع سبک موسیقی)، Fish & Chips (خوراک و چیپس ماهی که در اصل از بریتانیا آمده است)، R&R (آرامش و ریلکسیشن) و Peanut butter & Jelly (ساندویچ مربا و کره بادام زمینی که در آمریکای شمالی محبوب است).

 

کلام پایانی

امپرسند در قرن هجدهم به آخرین حرف الفبا تبدیل گردید؛ اما واقعاً مشخص نیست چه زمانی از حروف الفبا حذف شده است. با این حال امروزه در حوزه‌های دیگری به کار می‌رود و کاربردهای آن تغییر کرده است. در این مطلب به بخشی از تاریخچه و حقایق جالب آن اشاره کردیم؛ امیدواریم توانسته باشیم تا شما را بهتر با این نماد جالب آشنا نماییم.