زبان آلزاسی چیست و چه کسانی در فرانسه بدان صحبت میکنند؟

سرزمین اصلی فرانسه به 13 منطقه و 96 بخش تقسیم می‌شود و همین امر باعث گردیده تا کشور متنوعی باشد. جالب است بدانید که این تنوع خود را در زبان های منطقه‌ ای فرانسه به خوبی نشان داده است. به عقیده زبان شناسان در فرانسه بیش از 75 زبان منطقه ای وجود دارد که شاید بهتر باشد برای نام بردن از آنها از واژه گویش استفاده کرد نه زبان. دولت فرانسه از میان آنها، 23 زبان منطقه ای را به رسمیت می‌شناسد که بسیاری از آنها هنوز هم در مدارس فرانسه تدریس می‌شوند و به شدت در حوزه‌ای که متعلق به آن هستند ریشه دوانده‌اند.

شبکه مترجمین راستین در این مطلب قصد دارد شما را با یکی از این زبان ها (یا گویش های) منطقه ای آشنا کند و آن چیزی نیست جزء زبان آلزاسی (Alsatian Language). در ابتدا تاریخچه آن را با هم مرور خواهیم کرد، سپس نگاهی به منطقه جغرافیایی که این شیوه کلامی در آنجا رواج دارد خواهیم انداخت، و در ادامه به نحوه تلفظ آن خواهیم پرداخت. در انتها نیز با حقایق جالبی در مورد این سیستم ارتباطی آشنا خواهیم شد.

 

یک تاریخچه کوتاه

آلزاس منطقه‌ای قدیمی در شرق فرانسه است که با آلمان و سوئیس هم مرز می‌باشد. این منطقه از دو بخش کاملاً مجزای با - رن (Bas-Rhin) و او - رن (Haut-Rhin) تشکیل شده، و استراسبورگ (Strasbourg) مرکز آن به شمار می‌آید. این محدوده از سال 1681 بین فرانسه و آلمان قرار گرفته، و در حال حاضر به طور رسمی بخشی از فرانسه است.

زبان رسمی منطقه آلزاس، فرانسوی است؛ در حالیکه بخشی از مردم این منطقه به زبان آلمانی نیز صحبت می‌کنند. با این حال رایج‌ترین سیستم ارتباطی این منطقه، همان آلزاسی است که دومین زبان منطقه ای پرگویشور فرانسه محسوب می‌گردد و به طور رسمی توسط دولت نیز به رسمیت شناخته می‌شود.

 

زبان آلزاسی

با توجه به تاریخچه متناقض زبان آلزاسی، تعجبی ندارد که بشنویم زبان های فرانسوی و آلمانی هر دو در مدارس این منطقه تدریس می‌شوند. پس از جنگ جهانی دوم، تدریس خانواده زبان‌های ژرمنی (از جمله آلزاسی) به طور موقت در این منطقه ممنوع شد. اما به لطف حرکت‌هایی که در دهه 1970 برای زنده نگهداشتن زبان های منطقه ای در فرانسه شکل گرفت؛ زبان آلزاسی دوباره زنده شد.

 

محدوده نفوذ

زبان آلزاسی عمدتاً در منطقه آلزاس رایج است؛ اما جالب است بدانید برخی از گویشوران آن در ایالات متحده سکونت دارند، زیرا مردم زیادی در اواسط قرن هجدهم از این ناحیه به ایالات متحده مهاجرت کردند. امروزه حدود 500 تا 700 هزار نفر در این منطقه به زبان آلزاسی صحبت می‌کنند که بیشتر آنها را افراد مسن تشکیل می‌دهند؛ به خصوص کسانیکه دوران جنگ جهانی دوم را تجربه کرده‌اند. با این وجود هنوز هم برخی از جوانان به این زبان صحبت می‌کنند و برخی از اصطلاحات این شیوه‌ کلامی به نسل‌های جوان‌تر منتقل شده است.

 

زبان آلزاسی

 

نحوه تلفظ

زبان آلزاسی در اصل یک گویش آلمانیش (Alemannic German) است؛ به همین دلیل شبیه زبان های آلمانی سوئیسی و آلمانی شوابی به نظر می‌رسد. این سیستم ارتباطی با توجه به موقعیت جغرافیایی و گذشته سیاسی، ترکیبی از کلمات فرانسوی و آلمانی است؛ اگر چه ردپای واژگان آلمانی بیشتر در آن دیده می‌شود.

به عنوان مثال بیایید نگاهی به نحوه گفتن سلام و احوالپرسی در این ساختار ارتباطی بیاندازیم. عبارت Güete Tag در زبان آلزاسی به معنی سلام است که بسیار شبیه عبارت آلمانی Guten tag است. در آلمانی برای پرسیدن "حالت چطوره؟" می‌گویند ?Wie geht es Ihnen؛ در حالیکه در زبان آلزاسی از ?Wie geht’s استفاده می‌کنند.

 

فرهنگ آلزاسی

صحبت کردن از زبان آلزاسی، بدون اشاره به فرهنگ مردم این منطقه واقعاً بی‌معنی است. آلزاس نیز مانند بسیاری دیگر از نقاط فرانسه به خاطر غذا و نوشیدنی مشهور است. غذاهایی مانند choucroute و flammekueche، تاثیر فرهنگ آلمانی بر فرهنگ این منطقه را نشان می‌دهند. در ضمن این ناحیه به خاطر غذای اعیانی Foie gras (جگر چرب) و Munster (پنیر مونستر) که یکی از قدیمی‌ترین پنیرهای فرانسوی است، معروف شده است.

 

منطقه آلزاس واقعاً ارزش سفر را دارد

آلزاس واقعاً مکان شگفت انگیزی است و اگر در حال یادگیری زبان فرانسوی است؛ سفر به این منطقه و شنیدن زبان آلزاسی برای شما لذتی دوچندان دارد. در کنار این می‌توانید از غذاها، نوشیدنی، مناظر شگفت انگیز و فرهنگ بکر این منطقه نهایت لذت را ببرید.