چرا خودنویس بهترین نوع قلم برای نوشتن است؟

بسیاری از افراد عموماً از خودکار استفاده می‌کنند؛ اما بعد از اینکه به خودنویس روی می‌آورند دیگر هرگز دوست ندارند با خودکار بنویسند. اما دلیل این موضوع چیست و چرا خودنویس بهترین نوع قلم برای نوشتن است؟ برای فهمیدن این مطلب بهتر است خواندن این مقاله شبکه مترجمین راستین را از دست ندهید.

 

7 دلیلی که نشان می دهند خودنویس بهترین نوع قلم برای نوشتن است

خودنویس ها ارگونومیک‌تر هستند و باعث زیباتر شدن دستخط شما می‌شوند. آنها خستگی و گرفتگی عضلات دست را کاهش می‌دهند و برای شما این امکان را به وجود می‌آورند تا برای مدت طولانی‌تری بنویسید. همچنین نسبت به انواع دیگر قلم، قابل تنظیم‌تر و مفهومی‌تر هستند. حتی در برخی موارد از خودکارها نیز ارزان‌تر می‌باشند.

خودنویس ها خیلی بیشتر از آن چیزیکه مردم فکر می‌کنند مزایا دارند. هر چند برخی از مواردی که درباره آنها مطرح می‌شوند بیشتر به افسانه‌ها شباهت دارند؛ اما حقیقت این است که مزایایشان بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌شود. این وسیله در حقیقت

 

1. صفحه نمایش را به چالش می کشد

نوشتن با قلم بر روی کاغذ به این معنی است که شما می‌توانید با یک دفترچه یادداشت و یک فنجان قهوه، پشت میز خود بنشینید و روی کلماتی که می‌خواهید بنویسید تمرکز کنید. در این صورت لازم نیست وقت خود را صرف خیره شدن به مکان نمای برنامه‌های پردازش کلمات نمایید و نگران آسیب‌های مکرری باشید که نور صفحه نمایش به چشمان شما وارد می‌کند.

ساعت‌ها تایپ و ویرایش کلمات در صفحه نمایش، گاهی اوقات آنقدر خسته کننده و تکراری می‌شود که انجام کارها به شیوه‌‌ای متفاوت برای انسان لذت بخش است؛ به خصوص اگر روشی سرگرم کننده و خلاقانه باشد.

 

خودنویس

 

2. رهایی بخش است

بدون شک نوشتن با استفاده از ابزارهای دیجیتال باعث افزایش کارایی و بهره‌ وری انسان می‌‌شود، و روشی عالی برای تبدیل شدن به یک نویسنده موفق است. با این وجود نوشتن با اینگونه ابزارها، محدودیت فرد را رقم می‌زند. کافیست به محدودیت اپلیکیشن‌های نوشتاری، نرم افزارها و سیستم عامل رایانه‌ها فکر کنید تا به صحت این ادعا پی ببرید.

در ضمن اپلیکیشن‌های نوشتاری به راحتی باعث حواس ‌پرتی فرد می‌شوند؛ شاید مجبور شوید بیشتر اوقات مشغول تنظیم فونت نوشته‌ها و اندازه آنها گردید. با این وجود در هنگام نوشتن با خودنویس لازم نیست نگران قطع شدن وای فای، تمام شدن باتری لپ تاپ یا تنظیم فونت‌ نوشته‌ها باشید. تنها کافیست به اثری که خودنویس روی کاغذ شما باقی می‌گذارد توجه کنید.

 

3. برای نوشتن پیش نویس ها بسیار مناسب است

معمولاً نوشتن اولین پیش نویس‌های یک متن بسیار چالش برانگیز است. زیرا معمولاً نویسندگان تا شروع به نوشتن نکنند نمی‌دانند چه باید بنویسند. در اینگونه مواقع معمولاً مکان نمای نمایشگر رایانه یا هر اپلیکیشن نوشتاری دیگری، بسیار ترسناک به نظر می‌آید.

بهرحال وقتی در کافی شاپ، کتابخانه یا هر مکان دیگری که کاملاً آرامش دارید سعی می‌کنید با استفاده از یک خودنویس بر روی کاغذ بنویسید؛ تمام آن نگرانی‌هایی که پس ذهن شماست محو می‌شوند و هر آنچه که ذهنتان می‌خواهد را بر روی کاغذ جاری می‌کنید. توجه داشته باشید که هیچ کس احتمالاً اولین پیش ‌نویس دست نوشته‌ای که در دفتر یاداشت با یک خودنویس نوشته‌اید را نمی‌خواند. اما این مورد به شما کمک می‌کند تا تمام ذهنیت خود را بر روی کاغذ جاری کنید و گلچین آنها را برای مخاطبان خود منتشر نمایید.

در ضمن لازم نیست نگران قالب بندی نوشته‌های خود باشید. نوشتن با خودنویس، بازی با کلمات را برای شما راحت‌تر می‌کند. همیشه بعداً می‌توانید نوشته خود را در رایانه بازنویسی و اصلاح کنید.

 

4. باعث زیباتر شدن دستخط می‌شود

اگر دوست دارید در زندگی پیشرفت داشته باشید؛ باید سعی کنید دست خط خود را مانند دیگر مهارت‌هایتان اصلاح نمایید و ارتقا دهید. به عبارت دیگر اگر می‌خواهید دست خط‌تان زیباتر شود یا نوشتن به صورت شکسته را تمرین کنید؛ خودنویس بهترین ابزاری است که می‌‌توانید از آن بهره بگیرید.

استفاده از قلم‌های ارزان قیمت در این زمینه هیچ کمکی به شما نمی‌کند؛ در ضمن نوشتن با آنها چندان لذت بخش نیست. اما اگر یک خودنویس با قیمت نه ‌چندان بالایی بخرید؛ آن چنان تجربه نوشتن برایتان لذت بخش می‌شود که خیلی زود متوجه بهبود و زیباتر شدن دست خط خود می‌شوید. این راهکار برای افرادیکه دست خط چندان خوبی ندارند بسیار مناسب است.

 

5. برای تفکر خلاق بسیار خوب است

وقتی قصد دارید یک اثر مانند پست وبلاگی یا کتابی که خود نوشته‌اید را منتشر کنید؛ کامپیوترها به خدمت شما می‌آیند. با این حال برنامه‌های نوشتاری موجود در آنها محدودیت‌های زیادی را برای نویسنده ایجاد می‌کنند.

معمولاً نویسندگان و افراد خلاق به روش‌هایی مانند نقشه برداری ذهنی یا ایده پردازی متوسل می‌شوند؛ پس استفاده از یک خودنویس در اینگونه موارد بسیار عالی است. زیرا در این صورت به راحتی می‌توانید ایده‌های خود را جابجا کنید، صفحات کاغذ را پاره نمایید و بدون نگرانی دوباره از نو بنویسید. استفاده از ابزارهای دستی، تفکر خلاقانه را برای انسان راحت‌تر می‌کند. از اینرو به راحتی می‌توان متوجه شد که چرا بعضی از نویسندگان همیشه پیش نویس‌های اول خود را با استفاده از خودنویس می‌نویسند.

 

خودنویس

 

6. ظاهری متمایز به آثار می‌بخشد

معمولاً نویسندگان دوست دارند تمام دفترچه‌ها، مجلات و ایده‌های خود را در آرشیو شخصیشان نگهداری کنند. نویسنده چیره دستی به نام جورج کارلین (George Carlin) یکی از این افراد بود. پس از مرگ او دست ‌نوشته‌‌هایش در مرکز ملی کمدی ایالات متحده بایگانی شدند. این گنجینه شامل ایده‌های خط خورده، دست نوشته‌های علامت گذاری شده و موارد یادداشت شده در مجلات است.

کارلین به جای بهره‌گیری از ابزارهای دیجیتال، ایده‌هایش را با استفاده از ابزارهای دستی بر روی کاغذ می‌آورد. پس اگر تمایل دارید به عنوان یک نویسنده، یادداشت‌ها و ایده‌های خود را جمع آوری کنید و از آنها یک آرشیو شخصی بسازید؛ نوشتن با خودنویس راه بسیار خوبی برای انجام این کار است. در این صورت آثار شما بسیار زیباتر از یک سری فایل‌های ذخیره شده در رایانه به نظر می‌آیند.

 

7. سرگرم کننده است

تجربه نوشتن با خودنویس بسیار متفاوت‌تر از نوشتن با خودکارهای ارزان قیمت معمولی است. استفاده از خودنویس سخت‌تر از کار با خودکار معمولی است و به تمرین زیادی نیاز دارد. زیرا شما باید جوهر مناسب را پیدا کنید و خودنویس را جوری نگه دارید که رگه‌های جوهر بر روی صفحه کاغذ خودنمایی نکنند.

وقتی خودنویس را بر روی صفحه کاغذ یا دفترچه می‌کشید؛ صدای دلنشینی از آن به گوش می‌رسد. پس اگر به دنبال یک فعالیت سرگرم کننده و خلاقانه هستید و دوست دارید بدون اینکه نگران شمارش تعداد کلمات باشید فقط بر روی نوشتن تمرکز کنید؛ حتماً یک خودنویس مناسب تهیه کنید.

 

کلام پایانی

نوشتن با خودنویس به معنی کنار گذاشتن ابزارهای دیجیتال نیست؛ شما می‌توانید اولین نوشته‌های خود را با استفاده از این وسیله بنویسید و سپس آنها را در رایانه بازنویسی کنید. به علاوه می‌توانید مانند کارلین ابتدا ایده‌های خود را با خودنویس علامت گذاری کنید و بعداً آنها را اصلاح نمایید.