تابلو اعلانات
  • به شبکه مترجمین راستین خوش آمدید.
  • تخفیف امروز برای ثبت سفارش ترجمه:
  • پنج درصد تخفیف ترجمه مقالات رشته مهندسی عمران
  • جدیدترین مطالب وبلاگ:
  • یادگیری زبان با استفاده از پادکست‌ها
  • نحوه نوشتن چکیده پایان‌نامه جهت ترجمه آسان
  • چرا از مترجم گوگل نباید استفاده کرد؟ (ذکر 5 دلیل)
  • پنج مشکل مهم در ترجمه متون حقوقی
04 بهمن 1398 ساعت 09:26:43

یادگیری زبان با استفاده از پادکست‌ها

یادگیری زبان یک صنعت چند میلیون دلاری برای صاحبان کسب‌و‌کار ایجاد کرده است که پادکست‌ها بخشی از این صنعت را شامل می‌شوند. در برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های اپل، لیستی بلند پایه از پادکست‌های یادگیری زبان انگلیسی و ده‌ها زبان دیگر وجود دارند که بعضی از آنها به‌صورت مستقل تولید شده‌اند و بعضی دیگر محصول سرویس جهانی BBC هستند. افرادیکه می‌خواهند زبان انگلیسی و یا حتی زبان دیگری را فرا بگیریند، همیشه این سئوال برای آنها مطرح می‌شود که آیا فقط با گوش دادن به پادکست‌ها می‌توانند زبان خود را تقویت نمایند و به تسلط کافی دست پیدا کنند؟ آیا می‌توانند بدون استفاده از کتاب، بدون بهره‌گیری از منابع آنلاین و بدون صحبت کردن با کسی، فقط به‌وسیله‌ی پادکست‌ها زبان را بیاموزند؟ آیا مزیت‌های استفاده از پادکست‌ها بر معایب استفاده از آنها غلبه می‌کند؟ در گفتار پیش‌رو سعی می‌شود تا به این سئوالات پاسخ داده شود و سه گام برای شروع استفاده از پادکست‌ها معرفی خواهد شد، پس خواندن این مطلب را از دست ندهید.

 

یادگیری زبان با استفاده از پادکست‌ها چه مزیت‌هایی دارد؟

پادکست‌ها از جمله ابزارهای محسوب می‌شوند که می‌توان در موقعیت‌های متفاوت، در مکان‌های گوناگون و با وسایل مختلف از آنها استفاده کرد. وقتی در خانه هستید، وقتی در حال پیاده‌روی می‌باشید یا وقتی مشغول درست کردن غذا هستید، می‌توانید با گوش دادن به پادکست‌ها به افزایش دانش خود در یک زبان کمک نمایید. یکی دیگر از مزیت‌های خوب این روش یادگیری زبان این است که شما می‌توانید درسی که به آن علاقمند هستید و می‌خواهید آن را فرا بگیرید، پادکست مربوط به آن را انتخاب نمایید، این مزیت به خصوص در مورد پادکست‌های پولی بسیار جالب‌توجه و مقرون به‌صرفه می‌باشد. مثلا شما در هنگام سفر می‌خواهید از یک رستوران، غذا سفارش دهید، یا در مورد کار با کسی صحبت کنید یا سفرتان را برای سایر افراد در مکان‌های دیگری تعریف نمایید، بنابراین با پیدا کردن پادکست این موارد می‌توانید به‌صورت سریع و فوری، مطالب مورد نظرتان را در این خصوص یاد بگیرید و مشکلات خود را برطرف نمایید.

 

یادگیری زبان با استفاده از پادکست ها

  پادکست ها و یادگیری زبان  

 

برای استفاده از پادکست‌ها جهت یادگیری زبان باید چه گام‌هایی را طی کرد؟

یادگیری زبان جزء دغدغه و نیاز بسیاری از انسان‌ها به حساب می‌آید که برای برطرف کردن این نیاز از ابزارها و شیوه‌های متنوعی استفاده می‌کنند و به دنبال روش‌های یادگیری آسان زبان نیز می‌باشند. یکی از ابزارهای نوین و جدید در این حوزه، پادکست‌ها به شمار می‌آیند که امروزه توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. برای استفاده از پادکست‌ها همانند سایر ابزارها، بایستی گام‌ها و مراحلی را طی نمود که در این بخش از گفتار به سه گام اصلی در این رابطه اشاره می‌شود.

 

 

گام 1؛ زبان مورد نیاز را انتخاب کنید:

در هنگام انتخاب یک زبان طبیعتا زبانی انتخاب می‌شود که فرد در آن تازه‌کار یا مبتدی باشد. اگر زبان مادری شما فارسی باشد و کمی انگلیسی و فرانسه بلد باشید، سعی خواهید کرد که این زبان‌ها را تقویت کنید یا یادگیری زبان دیگری مثلا پرتغالی را شروع کنید. شما می‌توانستید زبا‌ن‌های دیگری مثلا عربی یا روسی را انتخاب کنید، اما شاید یادگیری شما در آن زبان‌ها کندتر باشد، چون شاید شما دوستانی در برزیل یا دیگر کشورهای آمریکای جنوبی داشته باشید که بخواهید هنگام صحبت یا چت با آنها دیگر مشکلی نداشته باشید. شما برای تقویت زبان انگلیسی یا فرانسوی خود و یا یادگیری زبان پرتغالی یک راه و شیوه جدید را شروع می‌کنید. برای شروع این کار هیچ نکته گرامری را مطالعه نخواهید کرد. با فرد دیگری صحبت نمی‌کنید. کتابی را نخواهید خواند. اما واقعا یادگیری زبان اینگونه ممکن خواهد بود؟ شما با گوش دادن به پادکست‌ها و فرو کردن هدفون به گوش این فرآیند یادگیری زبان را شروع خواهید نمود.

 

گام های استفاده از پادکست ها

  گام های استفاده از پادکست ها  

 

گام 2؛ پادکست‌های مفید را شناسایی و پیدا نمایید:

وظیفه بعدی شما این است که پادکست‌های موجود را گردآوری کنید و بهترین آنها را انتخاب نمایید. ما در این گفتار فرض می‌کنیم که شما علاقمند هستید که به کشورهای آمریکای جنوبی مانند برزیل سفر کنید، پس زبان مورد نظر شما برای یادگیری، پرتغالی خواهد بود. برای دنبال کردن پادکست‌ها، استفاده از برنامه‌های مخصص این نوع یادگیری، بهترین شیوه و راه‌حل محسوب می‌شود. یکی از بهترین اپلیکشین‌ها در این زمینه، Podcast Addict است. هر چند آپ‌های فراوانی در این زمینه وجود دارد، اما به دلیل متنوع بودن زبان‌های این اپلیکیشن و همچنین قابلیت سرعت پخش بالا و مدیریت دانلود خوب، این اپلیکیشن به‌عنوان گزینه اول بسیاری از افراد برای یادگیری زبان توسط پادکست‌ها شناخته می‌شود. برای استفاده از این برنامه، کافی است تا واژه Portuguese را تایپ نمایید و جستجو خود را آغاز کنید. برای انتخاب بهترین پادکست در این برنامه، شما باید به دنبال پادکستی باشید که به‌طور مرتب منتشر می‌شود و از قسمت‌های زیادی برخوردار است. اگر شما به لیست پادکست‌های این برنامه برای زبان پرتغالی نگاهی بیندازید، پادکست Portuguese Pod 101، نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. این زبان پادکست تنها بخشی از زبان‌های گروه Language Pod 101 می‌باشد که برای طیف وسیعی از زبان‌ها دارای پادکست است که زبان فارسی هم یکی از این زبان‌ها محسوب می‌شود. دومین پادکستی که بسیار مفید است و برنامه‌های آن برای هر سطحی قابل استفاده است، Brazilpod: Lingua da gente (پادکست تهیه شده توسط دانشگاه تگزاس) می‌باشد.

 

 

بعد از پیدا کردن پادکست، روزانه بین 15 دقیقه از یک مکالمه روزانه را به گوش دادن یکی از این پادکست‌ها اختصاص دهید. در روزهای اولیه ممکن است که فرآیند یادگیری برای شما بسیار سخت و دلسردکننده باشد و درک بسیاری از جملات تقریبا غیرممکن به نظر برسد. اما یادگیری همیشه قدم به قدم خواهد بود، از اشتباهات برای تقویت زبان استفاده کنید، آنگاه بعد از چند روز خواهید توانست تا محتوای اولیه اخبار را متوجه شوید و در این صورت قادر خواهید بود تا از کلمات موجود در آنها برای درک سایر مکالمات استفاده نمایید. به بعضی از قسمت‌های پادکست‌ چندین مرتبه گوش دهید و وقتی حس اعتماد به نفس خود را در زمینه یادگیری زبان افزایش ‌دادید، راغب‌تر خواهید شد که این شیوه یادگیری را با جدیت بیشتری ادامه دهید. پس این شیوه یادگیری را به فهرست کارهای روزانه خود اضافه کنید.

 

پادکست ها و یادگیری زبان

  یادگیری زبان با استفاده از پادکست ها  

 

گام 3؛ خود را در زبان مورد نظر غوطه‌ور کنید:

قدم بعدی شما این خواهد بود که ببینید مردم بومی آن کشور به چه مطالبی گوش می‌دهند. بنابراین موقعیت جغرافیایی برنامه پادکست خود را به کشور برزیل تغییر دهید. با بررسی بعضی از مطالب موجود در برنامه پادکست، متوجه خواهید شد که در سطح شما، مسائل بسیار سریع پیچیده خواهند شد و شما از درک آنها عاجز خواهید ماند. ولی تلاش کردن هرگز خسته نشوید و این نوع یادگیری را به‌عنوان یک استراتژی مؤثر برای یادگیری هر زبانی در نظر بگیرید. اگر خود را در آن زبان غوطه‌ور کنید و تمام فکر و ذهن خود را فقط به یادگیری زبان اختصاص دهید، یقینا می‌توانید به چشم‌انداز مؤثر و کارآمدی در آینده نزدیک دست پیدا کنید.

 

آیا می‌توان تنها با گوش دادن به پادکست‌ها، زبان یاد گرفت؟

خوب سئوالی که در پایان دوره یک ماهه گوش دادن به پادکست‌ها مطرح می‌شود، این است که آیا شما فقط با گوش دادن به پادکست‌های زبان پرتغالی، توانستید مبانی آن زبان را فرا بگیرد؟ یقینا شما مطالب زیادی در مورد آن زبان یاد گرفته‌اید، اما به تسلط کافی دست پیدا نکرده‌اید. شما با بعضی از کلمات و واژه‌ها آشنایی پیدا می‌کنید، اما هنوز هم الفبای آن زبان برای شما بیگانه خواهد بود. تقریبا تمام پادکست‌های زبان تلاش دارند تا شنوندگان را به سایت خود ارجاع دهند که در آنجا کاربران با تمرینات اضافی و محتواهای بیشتر مواجه می‌شوند که اغلب این موارد پولی هستند. یک پادکست خوب به همراه یک محتوای مفید آنلاین، می‌تواند به شما یک زبان مفید را معرفی نماید. به عبارت دیگر، اگر شما یک درک اولیه از یک زبان مشخص دارید، گوش دادن هفتگی به چندین پادکست محلی می‌تواند چیزهای بسیاری را به شما آموزش دهد و حتما مهارت‌های شما را در آن زبان افزایش خواهد داد. اما اگر در زبانی دارای هیچ پیش‌زمینه‌ای نیستید، به هیچوجه آموزش زبان را با پادکست‌ها شروع نکنید، چون فقط وقت خود را هدر می‌دهید.

 

.: مطالب مرتبط :.

بسیاری از مردم در هنگام یادگیری زبان شکست می‌خورند و این مسئله چالش بزرگی را برای آنها ایجاد می‌کند. اما چه کسی دوست دارد اشتباه کند یا شکست بخورد؟ همه مردم وقتیکه خراب می‌کنند یا در زمینه‌ای با شکست مواجه می‌شوند، از خودشان متنفر می‌گردند و احساس ضعف و ناامیدی می‌کنند. شما تا زمانیکه نتوانید شکست خوردن را قبول کنید، نمی‌توانید ...

موفقیت در آزمون تافل چگونه امکان‌پذیر است؟ آیا وقتی در مورد آزمون TOEFL فکر می‌کنید، احساس اضطراب دارید؟ باید چگونه منابع را مطالعه کنید تا به موفقیت در این آزمون برسید؟ خبر خوب اینجاست که هر کسی که در این امتحان شرکت می‌کند، دقیقاً به اندازه شما احساس اضطراب دارد و در مورد راهکارهای رسیدن به موفقیت در آزمون تافل بی‌اطلاع ...

آموزش زبان انگلیسی به کودک کار چندان ساده‌ای نیست. شما هنگام آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه، باید مسائل را به آرامی، ساده و به روش‌های جذاب و سرگرم‌کننده به آنها معرفی کنید. اگر شما خانه‌دار هستید، با روایت فعالیت‌های روزانه خود، خواندن کتاب و آواز جهت آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه استفاده کنید. با استفاده از طیف ...