یادگیری زبان با استفاده از پادکست‌

یادگیری زبان یک صنعت چند میلیون دلاری برای صاحبان کسب‌و‌کار ایجاد کرده است که پادکست ها بخشی از این صنعت را شامل می‌شوند. در برنامه ‌ها و اپلیکیشن ‌های اپل، لیستی بلند پایه از پادکست های یادگیری زبان انگلیسی و ده‌ها زبان دیگر وجود دارند که بعضی از آنها به‌صورت مستقل تولید شده‌اند و بعضی دیگر محصول سرویس جهانی BBC هستند. افرادیکه می‌خواهند زبان انگلیسی و یا حتی زبان دیگری را فرا بگیریند، همیشه این سئوال برای آنها مطرح می‌شود که آیا فقط با گوش دادن به پادکست می‌توانند زبان خود را تقویت نمایند و به تسلط کافی دست پیدا کنند؟ آیا می‌توانند بدون استفاده از کتاب، بدون بهره‌گیری از منابع آنلاین و بدون صحبت کردن با کسی، فقط به این شیوه زبان را بیاموزند؟ آیا مزیت‌های استفاده از پادکست بر معایب استفاده از آنها غلبه می‌کند؟ در گفتار پیش‌رو سعی می‌شود تا به این سئوالات پاسخ داده شود و سه گام برای شروع استفاده از پادکست ها معرفی خواهد شد، پس خواندن این مطلب را در شبکه مترجمین راستین از دست ندهید.

 

یادگیری زبان با استفاده از پادکست چه مزیتی دارد؟

یادگیری زبان با استفاده از پادکست

  آموزش زبان با استفاده از پادکست  

 

پادکست از جمله ابزارهایی محسوب می‌شود که می‌توان در موقعیت‌های متفاوت، در مکان‌های گوناگون و با وسایل مختلف از آن استفاده کرد. وقتی در خانه هستید، وقتی در حال پیاده‌روی می‌باشید یا وقتی مشغول درست کردن غذا هستید، می‌توانید با گوش دادن به پادکست به افزایش دانش خود در یک زبان کمک نمایید. یکی دیگر از مزیت‌های خوب این روش یادگیری زبان این است که شما برای درسی که به آن علاقمند هستید و می‌خواهید آن را فرا بگیرید، می‌توانید پادکست مربوط به آن را انتخاب نمایید. این مزیت به خصوص در مورد پادکست‌های پولی بسیار جالب ‌توجه و مقرون به‌صرفه است. مثلا شما در هنگام سفر می‌خواهید از رستورانی غذا سفارش دهید، یا در مورد کار با کسی صحبت کنید و یا سفرتان را برای سایر افراد در مکان‌های دیگری تعریف نمایید، بنابراین با پیدا کردن پادکست این موارد می‌توانید به‌صورت سریع و فوری، مطالب مورد نظرتان را در این خصوص یاد بگیرید و مشکلات خود را برطرف نمایید.

 

برای استفاده از پادکست جهت یادگیری زبان چه گام‌هایی را باید طی کرد؟

یادگیری زبان جزء دغدغه و نیاز بسیاری از انسان‌ها به حساب می‌آید که برای برطرف کردن این نیاز از ابزارها و شیوه‌های متنوعی استفاده می‌کنند و به دنبال روش‌های یادگیری آسان زبان نیز می‌باشند. یکی از ابزارهای نوین و جدید در این حوزه، پادکست است که امروزه توجه زیادی را به خود جلب کرده‌ است. برای استفاده از پادکست همانند سایر ابزارها، بایستی گام‌ها و مراحلی را طی نمود که در این بخش از گفتار به سه گام اصلی در این رابطه اشاره می‌شود.

 

 

گام 1؛ زبان مورد نیاز را انتخاب کنید:

گام های استفاده از پادکست ها

  گام های استفاده از پادکست ها  

 

در هنگام انتخاب یک زبان طبیعتا زبانی انتخاب می‌شود که فرد در آن تازه‌کار یا مبتدی باشد. اگر زبان مادری شما فارسی باشد و کمی انگلیسی و فرانسه بلد باشید، سعی خواهید کرد که این زبان‌ها را تقویت کنید یا یادگیری زبان دیگری مثلا پرتغالی را شروع کنید. شما می‌توانستید زبا‌ن‌های دیگری مثلا عربی یا روسی را انتخاب کنید، اما شاید یادگیری شما در آن زبان‌ها کندتر باشد، چون شاید شما دوستانی در برزیل یا دیگر کشورهای آمریکای جنوبی داشته باشید که بخواهید هنگام صحبت یا چت با آنها دیگر مشکلی نداشته باشید. شما برای تقویت زبان انگلیسی یا فرانسوی خود و یا یادگیری زبان پرتغالی یک راه و شیوه جدید را شروع می‌کنید. برای شروع این کار هیچ نکته گرامری را مطالعه نخواهید کرد. با فرد دیگری صحبت نمی‌کنید. کتابی را نخواهید خواند. اما واقعا یادگیری زبان اینگونه ممکن خواهد بود؟ شما با گوش دادن به پادکست‌ و فرو کردن هدفون به گوش این فرآیند یادگیری زبان را شروع خواهید نمود.

 

گام 2؛ پادکست‌های مفید را شناسایی و پیدا نمایید:

وظیفه بعدی شما این است که پادکست‌های موجود را گردآوری کنید و بهترین آنها را انتخاب نمایید. ما در این گفتار فرض می‌کنیم که شما علاقمند هستید که به کشورهای آمریکای جنوبی مانند برزیل سفر کنید، پس زبان مورد نظر شما برای یادگیری، پرتغالی خواهد بود. برای دنبال کردن پادکست‌ ها، استفاده از برنامه‌های مخصص این نوع یادگیری، بهترین شیوه و راه‌حل محسوب می‌شود. یکی از بهترین اپلیکشین‌ ها در این زمینه، Podcast Addict است. هر چند آپ‌های فراوانی در این زمینه وجود دارد، اما به دلیل متنوع بودن زبان‌های این اپلیکیشن و همچنین قابلیت سرعت پخش بالا و مدیریت دانلود خوب، این اپلیکیشن به‌عنوان گزینه اول بسیاری از افراد برای یادگیری زبان توسط پادکست‌ ها شناخته می‌شود. برای استفاده از این برنامه، کافی است تا واژه Portuguese را تایپ نمایید و جستجو خود را آغاز کنید. برای انتخاب بهترین پادکست در این برنامه، شما باید به دنبال پادکستی باشید که به‌طور مرتب منتشر می‌شود و از قسمت‌های زیادی برخوردار است. اگر شما به لیست پادکست‌های این برنامه برای زبان پرتغالی نگاهی بیندازید، پادکست Portuguese Pod 101، نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. این زبان پادکست تنها بخشی از زبان‌های گروه Language Pod 101 است که برای طیف وسیعی از زبان‌ها دارای پادکست است که زبان فارسی هم یکی از این زبان‌ها محسوب می‌شود. دومین پادکستی که بسیار مفید است و برنامه‌های آن برای هر سطحی قابل استفاده است، Brazilpod: Lingua da gente (پادکست تهیه شده توسط دانشگاه تگزاس) می‌باشد.

 

بعد از پیدا کردن پادکست، روزانه بین 15 دقیقه از یک مکالمه روزانه را به گوش دادن یکی از این پادکست‌ها اختصاص دهید. در روزهای اولیه ممکن است که فرآیند یادگیری برای شما بسیار سخت و دلسردکننده باشد و درک بسیاری از جملات تقریبا غیرممکن به نظر برسد. اما یادگیری همیشه قدم به قدم خواهد بود، از اشتباهات برای تقویت زبان استفاده کنید، آنگاه بعد از چند روز خواهید توانست تا محتوای اولیه اخبار را متوجه شوید و در این صورت قادر خواهید بود تا از کلمات موجود در آنها برای درک سایر مکالمات استفاده نمایید. به بعضی از قسمت‌های پادکست‌ چندین مرتبه گوش دهید و وقتی حس اعتماد به نفس خود را در زمینه یادگیری زبان افزایش ‌دادید، راغب‌تر خواهید شد که این شیوه یادگیری را با جدیت بیشتری ادامه دهید. پس این شیوه یادگیری را به فهرست کارهای روزانه خود اضافه کنید.

 

 

گام 3؛ خود را در زبان مورد نظر غوطه‌ور کنید:

قدم بعدی شما این خواهد بود که ببینید مردم بومی آن کشور به چه مطالبی گوش می‌دهند. بنابراین موقعیت جغرافیایی برنامه پادکست خود را به کشور برزیل تغییر دهید. با بررسی بعضی از مطالب موجود در برنامه پادکست، متوجه خواهید شد که در سطح شما، مسائل بسیار سریع پیچیده خواهند شد و شما از درک آنها عاجز خواهید ماند. ولی تلاش کردن هرگز خسته نشوید و این نوع یادگیری را به‌عنوان یک استراتژی مؤثر برای یادگیری هر زبانی در نظر بگیرید. اگر خود را در آن زبان غوطه‌ور کنید و تمام فکر و ذهن خود را فقط به یادگیری زبان اختصاص دهید، یقینا می‌توانید به چشم‌انداز مؤثر و کارآمدی در آینده نزدیک دست پیدا کنید.

 

آیا تنها با گوش دادن به پادکست می‌توان زبان یاد گرفت؟

خوب سئوالی که در پایان دوره یک ماهه گوش دادن به پادکست مطرح می‌شود، این است که آیا شما فقط با گوش دادن به پادکست‌های زبان پرتغالی توانستید مبانی آن زبان را فرا بگیرد؟ یقینا شما مطالب زیادی در مورد آن زبان یاد گرفته‌اید، اما به تسلط کافی دست پیدا نکرده‌اید. شما با بعضی از کلمات و واژه‌ها آشنایی پیدا می‌کنید، اما هنوز هم الفبای آن زبان برای شما بیگانه خواهد بود. تقریبا تمام پادکست‌های زبان تلاش دارند تا شنوندگان را به سایت خود ارجاع دهند که در آنجا کاربران با تمرینات اضافی و محتواهای بیشتر مواجه می‌شوند که اغلب این موارد پولی هستند. یک پادکست خوب به همراه یک محتوای مفید آنلاین می‌تواند به شما یک زبان مفید را معرفی نماید. به عبارت دیگر، اگر شما یک درک اولیه از یک زبان مشخص دارید، گوش دادن هفتگی به چندین پادکست محلی می‌تواند چیزهای بسیاری را به شما آموزش دهد و حتما مهارت‌های شما را در آن زبان افزایش خواهد داد. اما اگر در زبانی دارای هیچ پیش‌زمینه‌ای نیستید، به هیچوجه آموزش زبان را با پادکست ها شروع نکنید، چون فقط وقت خود را هدر می‌دهید.