چگونه از اشتباهات خود برای یادگیری زبان استفاده کنیم؟

بسیاری از مردم در هنگام یادگیری زبان شکست می‌خورند و این مسئله چالش بزرگی را برای آنها ایجاد می‌کند. اما چه کسی دوست دارد اشتباه کند یا شکست بخورد؟ همه مردم وقتیکه خراب می‌کنند یا در زمینه‌ای با شکست مواجه می‌شوند، از خودشان متنفر می‌گردند و احساس ضعف و ناامیدی می‌کنند. شما تا زمانیکه نتوانید شکست خوردن را قبول کنید، نمی‌توانید زبان را فرا بگیرید. عاشق اشتباهات خود شوید، آنها را بپذیرید تا در هنگام گفت‌ و گو کردن با استفاده از یک زبان جدید، حس اطمینان پیدا کنید. پذیرفتن اشتباهات در هنگام یادگیری زبان به‌عنوان بخشی از فرآیند یادگیری به حساب می‌آید که می‌تواند به پیشرفت و ترقی در فراگیری زبان کمک کند، پس از اشتباهات نباید چشم‌پوشی کرد و سعی در نادیده گرفتن آنها نمود.

 

نحوه استفاده از اشتباهات برای یادگیری زبان

اشتباهات پلی برای موفقیت محسوب می‌شوند و نمی‌توان بدون اشتباه کردن چیزی را فرا گرفت یا در زمینه‌ای به مهارت کافی رسید. همه مردم بیشتر به دنبال‌ روش‌های آسان برای یادگیری زبان از جمله زبان انگلیسی هستند و سعی می‌کنند تا با استفاده از آنها به افزایش مهارت‌های زبانی خود اقدام کنند و از نحوه استفاده از اشتباهات برای تقویت زبان غافل هستند. وقتی یک فرد بتواند عوامل عدم موفقیت و اشتباهات خود را به درستی شناسایی کند و سعی در تصحیح و جبران کردن آنها بردارد، یقینا به پیشرفت قابل‌قبولی در یادگیری زبان خواهد رسید. لذا در این گفتار، 6 گام برای اینکه از اشتباهات جهت یادگیری زبان بتوان استفاده کرد، ارائه می‌شود که با دنبال کردن آنها می‌توان پیشرفت سریعی را در زمینه یادگیری زبان مشاهده نمود.

 

استفاده از اشتباهات برای یادگیری زبان

  یادگیری زبان با استفاده از اشتباهات آن  

 

گام 1: ذهنیت یک ورزشکار حرفه‌ای را پیدا کنید:

بیشتر ما هرگز یک ورزشکار حرفه‌ای یا المپیکی نبوده‌ایم. با این وجود ما می‌توانیم از راهکارها و روش‌هایی که این ورزشکاران برای بهبود مهارت‌هایشان استفاده کرده‌اند، جهت یادگیری سریع زبان بهره ببریم. ورزشکاران با توجه به اهداف خود به سختی تمرین می‌کنند. آنها بعد از تمرین مستمر، استراحت و سرگرمی به سلامتی خودشان نیز اهمیت می‌دهند. این رویکرد به آنها اجازه قوی شدن و مهارت پیدا کردن را در زمینه خاصی می‌دهد. یادگیری موفقیت‌آمیز زبان نیز همانند این اقدامات می‌باشد. علاوه بر ایجاد روال یادگیری که پایدار و سرگرم‌کننده خواهد بود، ورزشکاران حرفه‌ای برای موفق شدن در عرصه‌های مختلف ورزشی از رازهایی نیز استفاده می‌کنند. اما راز ورزشکاران حرفه‌ای چیست؟

 

 

سرسختی و تحمل کردن مشکلات، راز این ورزشکاران محسوب می‌شود. اگر مسابقه فوتبال را تماشا کرده باشید، تعداد دفعات زیادی که بر روی یک ورزشکار خطا می‌شود یا دفعاتی که یک فوتبالیست فرصت گلزنی را از دست می‌دهد، را حتما مشاهده کرده‌اید. این شکست‌ها تقریبا در هر مسابقه‌ای اتفاق می‌افتد. با وجود این اتفاقات، ورزشکاران روحیه خود را حفظ کرده و به ادامه بازی بر می‌گردند و تلاش می‌کنند تا شکست‌ها را جبران کنند. بسیاری از ستارگان ورزشی مانند تام برادی، اگر اجازه دهند که هر اشتباه جلوی آنها را بگیرد، دیگر نمی‌توانند به بازی کردن ادامه دهند. آنها هرگز متوقف نمی‌شوند و از اشتباهات خود درس می‌گیرند و سعی می‌کنند تا در بازی‌های آتی آنها را جبران کنند.

 

پیدا کردن ذهنیت یک ورزشکار برای یادگیری زبان

  نحوه استفاده از اشتباهات برای یادگیری زبان  

 

بعضی از اشتباهات می‌توانند شرم‌آور باشند. بعضی از افرادی که می‌خواهند زبان اسپانیایی را یاد بگیرند در هنگام صحبت با مردم بومی آن زبان به‌ جای استفاده از واژه avergonzada (خجالت زده) از واژه embarazada (باردار بودن) استفاده می‌کنند، لذا بایستی از اشتباهات درس گرفت و همانند ورزشکاران حرفه‌ای با انجام دادن تمرینات منظم و مستمر، قدرت یادگیری زبان را افزایش داد. یادگیری سریع زبان همانند دوی سرعت نیست، بلکه دوی ماراتن است که بایستی در تمام قدم‌های مسیر سرعت لازم را حفظ کرد تا در وسط یا آخر مسیر از هدف خود منحرف نشویم. اگر شما قوی باشید، توانایی طی کردن همه مسیر را خواهید داشت. هر روز تمرین کنید، شکست بخورید و دوباره شروع کنید تا زبان مورد نظرتان را یاد بگیرید.

 

گام 2: عوامل شکست را جستجو کنید و آنها را کشف نمایید:

شما بدون مرتکب شدن اشتباهات زیاد و فراوان هیچگاه نمی‌توانید یک زبان جدید یاد بگیرید. مقاومت کردن در برابر عدم انجام اشتباه و خطا باعث می‌گردد که از پیشرفت عقب بمانید، چون حرکتی برای یادگیری سریع زبان انجام نمی‌دهید و در همان قدم‌های اولیه باقی می‌مانید. بچه‌های کوچک جهت یادگیری صحبت کردن، اشتباهات فراوانی را مرتکب می‌شوند. آیا والدین می‌توانند به فرزندانشان بگویند که از صحبت کردن دست بردارند تا زمانیکه به‌صورت کامل و صحیح آن را فرا نگرفته‌اند؟ خیر والدین با گوش دادن، تشویق کردن و فراهم کردن بسترهای مورد نیاز به آنها کمک می‌کنند. پس شما هم برای یادگیری زبان همین صبر و حوصله را داشته باشید.

 

جستجوی عوامل شکست برای یادگیری زبان

  جستجوی عوامل شکست جهت یادگیری زبان  

 

گام 3: استفاده از تمرین‌های مربوط به زبان جهت متمرکز شدن بر روی مسائلی که می‌توانید انجام دهید (نه چیزهایی که قادر به انجام آنها نیستید):

بر روی مسائلی که می‌توانید انجام دهید، متمرکز شوید. این کار آنچه را که برای پیشرفت مهارت‌های زبانی خود لازم دارید در اختیار شما قرار می‌دهد. آیا فقط با یک کلمه می‌توانید پاسخ دهید؟ از همان کلمه استفاده کنید. آیا واژه‌ای را اشتباه تلفظ کرده‌اید؟ دوباره سعی کنید. هر تلاشی که انجام دهید، شما را به یادگیری زبان و تسلط نزدیک‌تر می‌کند. تمرین کردن، مفیدترین ابزاری محسوب می‌شود که من به‌عنوان یک زبان‌آموز و یا یک معلم زبان با آن سر و کار دارم. تمرینات زبانی، کارهای مشخصی هستند که یک فرد می‌تواند در یک زبان انجام دهد. این نوع تمرینات می‌تواند اجاره کردن یک ماشین و یا فهمیدن لیست خرید باشد، اما واقعی هستند و می‌توانند مهارت‌های شما را اندازه‌گیری و آنها را بسازند و فرآیند یادگیری زبان شما را تسریع کنند.

 

 

گام 4: از همان روز اول، شروع به صحبت کنید:

جهت یادگیری سریع زبان، از صحبت کردن نهراسید و از همان روز اول با دیگران صحبت کنید و آن را هر روز انجام دهید. با کلمات و اصطلاحاتی که هر روز یاد می‌گیرید، جمله بسازید و در مکالمات روزمره حتما از آنها استفاده کنید. وقتی شما با یک فرد بومی (یا حتی با فردی که در آن زبان به سطح قابل‌قبولی از دانش رسیده است) صحبت می‌کنید، نه تنها می‌توانید مهمترین مشکلات مربوط به آن زبان (از نظر تلفظ و ساختن جمله در موقعیت‌های گوناگون) را حل کنید، بلکه زبان جدیدی را از طریق اشخاص دیگر فرا خواهید گرفت که آن را برای خودتان حفظ خواهید کرد. یادگیری زبان از طریق آزمایش خودتان یکی از عوامل کلیدی یادگیری سریع زبان محسوب می‌شود.

 

صحبت با افراد دیگر برای تقویت زبان

  چگونه از اشتباهات برای یادگیری زبان بهره ببریم؟  

 

همچنین در وبسایت Italki (یک وبسایت آنلاین یادگیری زبان است که در آنجا با پرداخت هزینه می‌توانید از طریق ویدیو چت با معلم یا فریلنسر زبان صحبت کنید و زبان خود را تقویت نمایید) برای خود یک معلم زبان پیدا کنید و صحبت کردن را با او شروع نمایید. آنها می‌توانند مدل صحیح صحبت کردن و ادای درست تلفظ واژگان را به شما بیاموزند و زبان‌های جدید زیادی را که شما می‌توانید در آینده از آنها در مکالماتتان استفاده کنید را برای شما فراهم نمایند. آنها همانند بزرگسالان که زبان مادری را به فرزندان خود آموزش می‌دهند، عمل می‌کنند. اگر ابتدا از صحبت با افراد بومی یا حتی معلمان زبان موجود در این سایت خجالت می‌کشید، صحبت کردن را با خودتان شروع کنید. هر چند که این کار بازده و خروجی مناسبی را نخواهد داشت، اما برای غلبه بر احساس شرم و خجالت مؤثر خواهد بود.

 

 

صدای خودتان را ظبط کنید. لیستی از لغاتی که به تازگی آنها را یاد گرفته‌اید، آماده کنید و در مکالمه خودتان از آنها استفاده نمایید. وقتی اعتماد به نفس پیدا کردید، ضبط کردن صدا را بدون استفاده از لیست واژگان ادامه دهید. به‌صورت مرتب در مورد هر موضوعی صحبت کنید و از اشتباه کردن نترسید و به خود تلقین کنید که دارید سریع تسلط پیدا می‌کنید و زبان را یاد می‌گیرید. اگر می‌خواهید به صحبت کردن به زبان دیگری تسلط پیدا کنید، انجام دادن اشتباه در مراحل اولیه جز بدیهات خواهد بود. تمرین کردن مستمر و اصلاح اشتباهات به یادگیری زبان شما کمک می‌کند.

 

گام 5: از اشتباهات برای حرکت رو به جلو استفاده کنید:

وقتی شما صحبت می‌کنید یا مطلبی را می‌نویسید، اشکالات و اشتباهات دانش زبانی شما، خودشان را نشان می‌دهند. به‌عنوان مثال، شما ممکن است برای بیان کردن مطلبی، نتوانید واژه صحیح را به خاطر بیاورید یا از حتی از آن واژه شاید در جمله دیگری به‌طور نامناسب استفاده کنید. به جای اینکه احساس یاس و ناامیدی کنید، در جلسات بعدی تمرین سعی کنید تا با تمرکز کردن بهترین نتیجه را برای خود رقم بزنید. با افزایش دایره لغات و اصطلاحات و مرور کردن ترکیبات فعلی خود، این شکاف‌های زبانی را پر کنید و از اشتباهات خود برای حرکت رو به جلو استفاده کنید. برای به‌دست آوردن بهترین بازخورد از اشتباهات، شما می‌توانید نوشته‌های خود را به معلمان آنلاین نشان دهید تا آنها اشکالات گرامری و لغات و طرز استفاده صحیح از واژگان در جمله را به شما بیاموزند.

 

نحوه استفاده از اشتباهات برای یادگیری زبان

  یادگیری زبان به صورت مؤثر با کمک اشتباهات   

 

گام 6: به یاد داشته باشید که شما به‌صورت خودکار، ساختارهای زبان را فرا خواهید گرفت:

وقتی شما 2=1+1 را یاد گرفتید، توانستید الگوها و ساختارهای زبان مقصد را بیاموزید و هیچگاه آنها را فراموش نمی‌کنید. ریاضیات و زبان دارای اشتراکات زیادی هستند. آنها هر دو با نمادها و صداهایی که بیانگر مقادیر هستند، سر و کار دارند. وقتی شما محاسبات و ریاضیات را یاد می‌گیرید، به‌صورت خودکار بسیاری از اعمال ریاضی را به آسانی انجام می‌دهید و احتیاجی در بسیاری از مواقع به فکر کردن هم ندارید. شما احتمالا در یادگیری ریاضی دچار خطاها و اشتباهی نیز می‌شوید، اما تمرین کردن به شما کمک می‌کند تا الگوریتم‌های ریاضی ملکه ذهنتان شود. پس بعد از مدتی همانند ریاضیات، ساختارهای زبان نیز وارد ذهنتان می‌شود و به‌صورت خودکار و اتوماتیک از آنها استفاده خواهید کرد. تمرین کردن یادگیری شما را کامل می‌کند و اشتباهات نیز بخشی از این فرآیند است.

 

کلام پایانی در مورد یادگیری زبان و اشتباهات آن

یادگیری زبان به‌صورت کامل و بی‌نقص جزء آرزوهای بسیاری از افراد است، اما روش‌ها و گام‌های رسیدن به آن آسان نیست. اشتباهات و خطاهای زیادی در این راه برای هر زبان‌آموز اتفاق می‌افتد که نباید در این راه او را دچار ناامیدی کند. در این گفتار، 6 گام برای استفاده از این اشتباهات جهت یادگیری زبان پیشنهاد داده شد. شما با طی کردن این 6 گام می‌توانید، ذهنیت و طرز تفکر خود را از ابتدا تغییر دهید و سپس وارد مراحل یادگیری زبان شوید. در این گفتار در مورد قبول کردن اشتباهات مطالب زیادی ارائه شد، پس حتما با قبول کردن اشتباهات و خطاهای احتمالی، راه یادگیری زبان را برای خود آسان نمایید تا بعد از مدت کوتاهی بتوانید به هر زبانی تسلط پیدا کنید.