نحوه نوشتن چکیده جهت آسان نمودن ترجمه

ترجمه چکیده پایان ‌نامه و حتی ترجمه چکیده مقاله همیشه جزء دغدغه‌ها و مشکلات دانشجویان تحصیلات تکمیلی بوده است. دانشجویان می‌دانند که ترجمه فرآیندی نیست که هوش مصنوعی بتواند به انجام درست و حرفه‌ای آن کمک کند، و بسیاری از آنها با معایب ترجمه گوگل نیز آشنایی دارند، به همین خاطر از اینگونه ابزارها برای ترجمه فارسی به انگلیسی چکیده استفاه نخواهند کرد. کسانیکه مشغول نگارش پایان ‌نامه هستند، در پاره‌ای از اوقات تمایل دارند تا کار ترجمه چکیده پایان‌ نامه را خودشان انجام دهند؛ اما به دلیل نداشتن مهارت‌های بالا در زمینه ترجمه، اغلب با مشکل مواجه می‌شوند.

شبکه مترجمین راستین در این گفتار سعی دارد تا با ارائه نکاتی مانند استفاده از جملات کوتاه، عدم بهره‌گیری از ضرب ‌المثل‌ها و آرایه‌های ادبی، گردآوری کلمات کلیدی و رعایت موارد نگارشی به این افراد جهت نوشتن چکیده کمک نماید. همچنین در بخش اول این گفتار، عوامل مؤثر در نوشتن چکیده پایان ‌نامه شرح و توضیح داده می‌شود که مطالعه این موارد می‌تواند دانشجویان را برای مؤثر کردن هر چه بیشتر چکیده یاری کند.

چه عواملی در هنگام نوشتن چکیده باید در نظر گرفته شوند؟

نحوه نوشتن چکیده پایان‌نامه

  چگونگی نوشتن چکیده  

 

چکیده پایان ‌نامه به دلیل اهمیتی که برای دانشجویان دارد، باید براساس ویژگی‌ها و استانداردهای خاصی مورد نگارش قرار گیرد. عوامل زیادی در نوشتن این نوع متن تأثیر دارند که می‌توان با رعایت آنها به افزایش کیفیت پایان‌ نامه کمک کرد. در این بخش به 5 عامل مهم که باید در نوشتن چکیده پایان‌ نامه به آنها توجه شود، اشاره می‌گردد.

 

1. چکیده را با تشریح کردن مسئله شروع نمایید:

فرضیه‌ها، سئوالات و پرسش‌های احتمالی را در هنگام نوشتن چکیده مطرح نمایید، و سعی کنید تا با زبانی گویا و صریح به تشریح مسئله بپردازید. این کار باعث می‌شود تا خواننده در نگاه اول به موضوع پایان ‌نامه علاقمند شود و نسبت به خواندن بقیه مطالب اقدام کند.

 

2. شرکت ‌کنندگان موجود در تحقیق را توصیف کنید:

اگر پایان ‌نامه به‌صورت پرسشنامه‌ای و از طریق آماری مورد تحلیل و تجزیه قرار گرفته است، تعداد شرکت‌ کنندگان و نحوه انتخاب آنها را توصیف نمایید. به‌عنوان مثال می‌توان اظهار داشت که "در این پژوهش، 215 دانشجوی تحصیلات تکمیلی به‌صورت اتفاقی تعیین شده‌اند". توصیف این موارد به افزایش درک و بینش خوانندگان از موضوع پایان‌نامه کمک می‌کند و می‌تواند عاملی برای افزایش بازدید آنلاین از پایان ‌نامه یا مقاله به حساب آید.

 

3. به ‌صورت مختصر روش حل مسئله را شرح دهید:

اگر از نرم ‌افزارهای برنامه ‌نویسی برای حل مسائل استفاده کرده‌اید، در حد یک یا دو جمله به آنها اشاره نمایید. نام بردن از شیوه‌های حل مسئله، به افزایش اعتبار پایان ‌نامه شما نزد خوانندگان کمک می‌کند و سبب می‌گردد که داوران به پایان‌نامه به دید مثبت‌تری نگاه کنند.

 

4. یافته‌ها و نتایج اصلی را در چکیده مطرح نمایید:

یکی از موارد اصلی در چکیده، درج کردن نتایج و یافته‌ها است. با توجه به محدودیتی که در تعداد کلمات چکیده پایان‌نامه در نظر گرفته می‌شود، باید مهم‌ترین و اصلی‌ترین نتایج ذکر گردد و تا حد ممکن از ذکر جزئیات خودداری شود. وقتی نتایج به‌صورت درست برای خوانندگان شرح داده شود، می‌توان به افزایش تأثیرپذیری و رفرنس‌ دهی به پایان ‌نامه امیدوار بود. ذکر فرمول‌ها و همچنین اعتبارسنجی نتایج در این قسمت موضوعیتی ندارد و نباید در چکیده به آنها پرداخته شود.

 

5. جمع‌بندی یا جهت‌گیری پژوهش را بیان کنید:

آنچه که از تحقیق استنباط کرده‌اید و به آن رسیده‌اید را در سطرهای آخر پایان‌نامه با مخاطبان به اشتراک بگذارید. ارائه جهت‌گیری‌ها و پیشنهاداتی برای انجام پژوهش‌های دیگر می‌تواند به دانشجویانی که مشغول خواندن پایان‌نامه شما هستند، انگیزه‌ای مضاعف برای شروع فعالیت در این حوزه دهد.

 

نوشتن چکیده پایان نامه

  استفاده از نکات کلیدی برای نوشتن چکیده پایان نامه  

 

در نوشتن چکیده پایان ‌نامه، رعایت چه نکاتی سبب ترجمه آسان آن می‌گردد؟

بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مورد شیوه ‌های نوشتن چکیده پایان ‌نامه با سردرگمی مواجه هستند؛ دلیل این موضوع شاید به نحوه ترجمه چکیده ارتباط پیدا کند، زیرا بسیاری از دانشجویان تمایل دارند تا خود مراحل ترجمه را انجام دهند. انجام ترجمه چکیده پایان ‌نامه به رعایت الزامات و دستورات خاصی نیاز دارد که شاید رعایت این دستورات و قوانین برای بسیاری از دانشجویان در عمل امکان‌پذیر نباشد، به همین خاطر می‌توان با رعایت چند نکته ساده در هنگام نوشتن چکیده، این الزامات را تا حد زیادی محدود کرد. در این بخش از گفتار، 5 نکته کلیدی شرح داده می‌شود که با رعایت این نکات می‌توان فرآیند ترجمه را به سادگی انجام داد.

 

1. تا حد ممکن از جملات کوتاه استفاده کنید:

وقتی از جملات کوتاه و ساده برای نوشتن چکیده استفاده می‌شود، می‌توان فرآیند ترجمه چکیده را آسان‌تر از مواقع دیگر تصور کرد. تا حد ممکن از حروف ربط استفاده نکنید، چون تجربه نشان داده است که عموم دانشجویان با برگردان صحیح این حروف و نحوه استفاده صحیح از آنها در جمله آشنایی کاملی ندارند و نمی‌توانند ترجمه فارسی به انگلیسی را در این مواقع به‌صورت عالی ارائه نمایند.

بنابراین نباید با بهره‌گیری از حروف ربطی به تولید جملات سنگین و طولانی پرداخت، در این صورت با استفاده درست از نقطه و قطع نمودن به موقع جملات می‌توان فرآیند ترجمه چکیده مقاله را تا حد زیادی آسان نمود. وقتی جملات کوتاه می‌شوند، می‌توان مشکلات و خطاهای احتمالی آنها را سریع‌تر متوجه شد و از ایجاد خطا و اشتباه در مراحل ترجمه جلوگیری کرد.

 

2. ضرب ‌المثل ‌ها و آرایه ‌های ادبی را وارد متن چکیده نکنید:

عدم استفاده از ضرب المثل برای نوشتن چکیده پایان نامه

  مشکل استفاده از ضرب المثل ها و آرایه های ادبی در هنگام نوشتن چکیده  

 

ضرب‌ المثل ‌ها، اصطلاحات، استعاره‌ ها و آرایه های ادبی مختص هر زبان هستند و معادل‌سازی صحیح و مناسب برای آنها کار دشواری است. برای بسیاری از ضرب‌ المثل‌ ها و آرایه‌ های ادبی زبان فارسی نمی‌توان معادل مناسبی در زبان انگلیسی یافت (هر چند این موضوع در ترجمه انگلیسی به فارسی نیز با مشکلاتی روبه‌رو است)، لذا استفاده از این عبارت در چکیده باعث دردسر برای دانشجویان می‌شود. توانایی معادل‌سازی برای واژه‌ها و اصطلاحات جزء ویژگی‌ های مترجم حرفه ‌ای به حساب می‌آید، به همین خاطر نمی‌توان از دانشجویان انتظار داشت که برای این عبارت‌ها معادل مناسبی ایجاد نمایند.

اگر دانشجو خود قصد ترجمه چکیده پایان‌نامه را دارد، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی بهتر است از ضرب ‌المثل ‌ها و آرایه ‌های ادبی استفاده نکند؛ اما اگر قصد برون‌سپاری ترجمه چکیده پایان نامه را دارد، می‌تواند با خیال راحت از انواع و اقسام این عبارت‌ها استفاده نماید، چون برون‌سپاری و محول کردن انجام فرآیند ترجمه به مترجمین متخصص ضامنی برای انتخاب معادل‌های مناسب برای اصطلاحات محسوب می‌شود.

 

3. جملات متن چکیده را براساس زمان درست افعال انتخاب نمایید:

اغلب دانشجویان وقتی خود اقدام به ترجمه چکیده می‌کنند، مشکل اصلیشان ترجمه افعال است. این مشکل از آنجا ناشی می‌شود که بیشتر دانشجویان با دستورات نگارشی آشنا نیستند و نمی‌دانند که از افعال باید به‌ چه صورت در جمله استفاده کنند. برگردان درست زمان افعال یکی دیگر از مشکلات آنها محسوب می‌شود، چرا که دانشجو نمی‌داند که افعالی مانند ماضی استمراری، ماضی نقلی یا مضارع التزامی را چگونه به انگلیسی ترجمه نماید، پس بهتر است از زمان افعالی در هنگام نوشتن چکیده استفاده کنید که با نحوه ترجمه زمان آنها آشنایی دارید.

علاوه بر این، شکل گذشته، گذشته کامل و حتی استمراری افعال باعث بروز مشکلات فراوانی در هنگام ترجمه چکیده می‌شود که شاید با استفاده از ابزارهای بررسی دستورات نگارشی بتوان بر این چالش‌ها فایق آمد، اما این احتمال بسیار کم است. اگر تمایل دارید تا با طیف گسترده‌ای از زمان افعال، متن چکیده خود را به رشته تحریر در آورید، ولی با نحوه ترجمه آنها آشنایی ندارید، بهتر است از خدمات ترجمه تخصصی چکیده پایان ‌نامه استفاده کنید؛ خدماتی که سبب صمی‌شود که پایان‌نامه و مقاله شما به واسطه درست بودن ترجمه در مجامع علمی و دانشگاهی بدرخشد.

 

4. ضمایر سوم شخص را برای نوشتن جملات به کار بگیرید:

وقتی ضمایر سوم شخص مورد استفاده قرار می‌گیرد، نحوه ترجمه زمان افعال راحت‌تر می‌شود و می‌توان ترجمه چکیده با کیفیت‌تری را انتظار داشت. استفاده از ضمایر سوم شخص به هنر نویسندگی ارتباط پیدا می‌کند که می‌توان در هنگام تشریح جزئیات مسئله، نحوه بررسی تحقیق و همچنین بیان نتایج پژوهش از آنها سود و بهره برد. توجه به جزئیاتی مانند نحوه استفاده از ضمیرها سبب می‌شود تا ترجمه چکیده پایان ‌نامه به انسجام و کارایی بهتری برسد، و نحوه ترجمه آن برای دانشجویان و محققین آسان‌تر شود.

 

5. لیستی از کلمات کلیدی را در هنگام تحقیق بر روی موضوع جمع‌آوری کنید:

هر رشته و گرایش تحصیلی به فراخور موضوعات و مباحث موجود در آن دارای کلمات کلیدی متنوع و گسترده‌ای است. وقتی دانشجو بر روی پایان ‌نامه در حال تحقیق است، با تعداد زیادی مقاله انگلیسی سر و کار خواهد داشت (در این حالت به خدماتی مانند ترجمه مقاله هم احتیاج پیدا می‌کند)، بنابراین به راحتی می‌تواند کلمات کلیدی و اصلی خود را گردآوری نماید. در هنگام نوشتن چکیده به تبع از این کلمات کلیدی بسیار زیاد استفاده می‌شود، به همین دلیل با در اختیار داشتن این لیست، به راحتی می‌توان برگردان آنها را در هنگام ترجمه چکیده پایان ‌نامه وارد نمود.

همچنین جمع‌آوری لیست کلمات کلیدی حتی در برون‌سپاری فرآیند ترجمه نیز بسیار راهگشا خواهد بود؛ این امر در ترجمه چکیده پایان ‌نامه پزشکی و ترجمه چکیده پایان ‌نامه رشته‌های مهندسی که با کلمات کلیدی پیچیده و مشکلی مواجه هستند، می‌تواند فرآیند ترجمه را برای مترجمین راحت و سبب تحویل ترجمه‌ای بسیار باکیفیت و عالی به مخاطبین شود.

 

نکاتی برای نوشتن چکیده پایان نامه جهت ترجمه آسان

  آسان شدن فرآیند ترجمه چکیده پایان نامه با استفاده از نکات کلیدی  

 

آیا ارائه نکاتی جهت آسان نمودن ترجمه چکیده پایان ‌نامه، می‌تواند به افزایش کیفیت ترجمه کمک کند؟

در این گفتار به نکاتی اشاره شد که با رعایت آنها می‌توان کار نگارش چکیده پایان ‌نامه و مقاله را طوری طرح‌ریزی کرد که فرآیند ترجمه تا حد ممکن سهل و آسان گردد. اما همیشه نمی‌توان این نکات را به درستی رعایت کرد و همین عامل سبب می‌شود تا کیفیت ترجمه چندان رضایت‌بخش نباشد. همچنین رعایت این نکات هنگامیکه کار نگارش چکیده به مراحل آخر نوشتن پایان ‌نامه موکول شده است، نمی‌تواند مورد دقت دانشجویان واقع شود؛ لذا برای افزایش کیفیت و بیشتر کردن سرعت فرآیند ترجمه، بهتر است از خدمات ترجمه تخصصی چکیده پایان ‌نامه استفاده گردد.

شبکه مترجمین راستین به واسطه سال‌ها حضور مستمر در بازار ترجمه کشور، سابقه ترجمه هزاران چکیده تخصصی را دارد و توانسته است تا به طیف وسیعی از دانشجویان برای برطرف کردن نیازهای علمی و پژوهشی کمک نماید. این مجموعه آمادگی خود را برای ترجمه تخصصی چکیده پایان ‌نامه و مقاله اعلام می‌دارد و آماده است تا با در نظر گرفتن بضاعت مالی دانشجویان، ترجمه‌ای عالی و بدون نقص را به این گروه ارائه نماید، پس اکنون با مراجعه کردن به قسمت ثبت سفارش ترجمه و ثبت نمودن سفارش می‌توانید سریع‌تر گام‌های ترقی و پیشرفت را لمس نمایید.

 

در ادامه حتما بخوانيد: نوشتن چکیده مقاله در 4 مرحله