راهنمای انتخاب مجله برای چاپ مقاله

انتخاب مجله مناسب برای چاپ مقاله از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه دانشجویان قرار گیرد. در واقع یک ژورنال خوب همان مجله‌ای است که شما دست نوشته خود را برای انتشار به آن ارسال می‌کنید. معمولاً یک نویسنده در ابتدا اثرش را به مجله مورد نظر ارسال می‌کند و در صورت عدم پذیرش در آنجا به سراغ اولویت دوم خود می‌رود. به همین دلیل بهتر است همیشه فهرستی از 2 تا 3 ژورنال هدف را در نظر داشته باشید.

 

معیارهای انتخاب مجله خوب برای سابمیت مقاله

در حال حاضر هزاران هزار ژورنال در هر زمینه علمی وجود دارند و هر ساله مجلات بیشتری به این لیست بلند بالا اضافه می‌شوند. پس چگونه می‌خواهید مجله مناسب را برای ارسال اثر خود انتخاب کنید؟ در زیر شبکه مترجمین راستین به مهمترین معیارهای انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله اشاره کرده است.

 

1. مشخص کردن مخاطبان اصلی

قبل از هر چیز از خود بپرسید: خواننده ایده‌آل شما چه کسی است؟ می‌خواهید چه کسانی مقاله شما را بخوانند؟ آنها چه چیزی را مطالعه می‌کنند؟ به چه چیزی اهمیت می‌دهند؟ می‌خواهند چه چیزهایی را یاد بگیرند و چه نتایجی برای آنها مفید است؟

وقتی مخاطبان خود را مشخص کردید؛ به این فکر کنید که آنها چه مجلاتی را می‌خوانند. شما باید ژورنالی را انتخاب کنید که این افراد مخاطب آن باشند؛ به همین دلیل باید در این زمینه دقت زیادی به خرج بدهید. مخاطبان برخی از ژورنال‌ها با هم همپوشانی دارند؛ پس به این فکر کنید که کدام مجله دقیقاً مخاطبان شما را هدف قرار می‌دهد.

 

انتخاب مجله برای چاپ مقاله

 

2. دامنه پژوهشی ژورنال

هر کدام از مجلات بر نوع خاصی از تحقیقات تمرکز می‌کنند. مثلاً بعضی در زمینه علوم پایه، پژوهش‌هایی را منتشر می‌کنند، برخی دیگر در حوزه‌های علمی کاربردی فعالیت دارند، و برخی نیز به مقالات مروری می‌پردازند. همانطور که مجلات هدف خود را ارزیابی می‌کنید؛ به این توجه داشته باشید که از چه نوع تکنیک‌هایی در تحقیق خود استفاده کرده‌اید. ژورنال‌هایی وجود دارند که بیشتر مقالات حاصل شده با تکنیک‌های خاص را منتشر می‌کنند. پس به نسخه جدید مجله مورد نظر نگاهی بیندازید تا ببینید آثار منتشر شده در آن از چه نوع تکنیک‌هایی استفاده کرده‌اند.

اگر تحقیق شما متعلق به یک حوزه تخصصی خاص است؛ انتخاب یک نشریه تخصصی، احتمال پذیرش اثرتان را افزایش می‌دهد و امکان دسترسی شما به مخاطبان هدفتان را به حداکثر می‌رساند. اگر مقاله شما در یک مجله تخصصی مناسب منتشر شود؛ احتمالاً درصد بیشتری از مشترکان مجله، پژوهشتان را می‌خوانند و به آن استناد می‌کنند.

 

3. اعتبار مجله

آیا مجله‌ای که مدنظر شماست بسیار گزینشی عمل می‌کند که در آن انتشار مقاله واقعاً سخت است و به همین دلیل در رشته شما اعتبار زیادی دارد؟ یا ژورنالی است که انتشار اثر در آن آسان‌تر است و اعتبار کمتری دارد؟ اگر احساس می‌کنید مقاله شما قوی است و حرفی برای گفتن دارد؛ بایستی نگران اعتبار مجله باشید.

ضریب تاثیر (ایمپکت فاکتور) ابزار مناسبی برای بررسی سطح اعتبار آنهاست (البته معیارهای ارزش ژورنال فقط این مورد نیست؛ بهتر است روی این مطلب کلیک کنید تا در این زمینه بیشتر بخوانید). هر چه ضریب تاثیر یک مجله بیشتر باشد؛ مقالات منتشر شده در آن بیشتر توسط نویسندگان دیگر مورد استناد قرار می‌گیرند. این عدد به صورت تقریبی نشان می‌دهد که یک مجله در حوزه فعالیت خود تا چه اندازه معتبر است.

به خاطر داشته باشید که هر چه اعتبار یک مجله بالاتر باشد؛ فضای رقابتی‌تر برای چاپ مقالات دارد. به همین دلیل شما باید زمان و تلاشی که برای پذیرش و چاپ یک اثر در یک مجله با رتبه بالا نیاز است را در نظر بگیرید و ببینید که آیا ارزش این کار را دارد یا خیر. پس به این فکر کنید که آیا می‌خواهید به سراغ یک مجله واقعاً برتر بروید یا یک ژورنال سطح متوسط را ترجیح می‌دهید، و یا اینکه به مجلات سطح پایین بسنده می‌کنید؟ گاهی اوقات بسته به شرایط و نیازهای شما در یک موقعیت خاص، انتشار مقاله در یک مجله سطح پایین به صلاحتان است.

 

 

4. هزینه چاپ مقاله

بودجه شما برای انتشار تحقیقتان چقدر است؟ آیا قرار است اثرتان را با استفاده از کمک هزینه‌های استارتاپی منتشر کنید؟ آیا از کمک هزینه تحصیلی استفاده می‌کنید که در آن بودجه‌ای برای انتشار آثار علمی در نظر گرفته شده است؟ یا سعی می‌کنید به روشی خلاقانه هزینه آن را بپردازید؟ زیرا به هر حال برخی از مجلات هزینه پردازش مقاله را دریافت می‌کنند. بیشتر مجلات اوپن اکسس هزینه انتشار دارند که از 1000 تا 6000 دلار و حتی بیشتر نیز متغیر است. اما برخی از مجلات منتسب به انجمن‌های حرفه‌ای، برای انتشار مقاله هیچ هزینه‌ای از نویسندگان دریافت نمی‌کنند.

 

انتخاب مجله برای چاپ مقاله

 

5. مدت زمان بررسی و روش انتشار

چقدر زمان دارید؟ مجلات مختلف با سرعت‌های متفاوت منتشر می‌شوند. روند کاری برخی از آنها بسیار سریع است و در عرض 3 تا 4 هفته درباره اثر شما نظر می‌دهند. اما برخی روند کاری کندتری دارند و معمولاً حدود 2 تا 3 ماه طول می‌کشد تا نظرشان را در مورد اثر شما اعلام کنند.

سوال بعدی این است پس از پایان مراحل داوری و پذیرش مقاله، چقدر طول می‌کشد تا اثر شما به صورت مکتوب یا آنلاین به نمایش دربیاید؟ برخی از مجلات دسترسی فوری دارند؛ یعنی به محض پذیرفته شدن اثر، آن را به صورت آنلاین به نمایش می‌گذارند. اما این روند در برخی از ژورنال‌ها چند هفته طول می‌کشد.

همچنین اگر مجله دسترسی آزاد باشد؛ هر کسیکه اثر شما را در پایگاه‌‌های اطلاعاتی جستجو ‌کند می‌تواند به صورت رایگان به آن دسترسی یابد. در غیر این صورت تنها از طریق خدمات اشتراک سنتی یا بعضی از راه‌های میان بر در دسترس افراد قرار می‌گیرد.

برای اینکه به سرعت کاری مجلات مختلف پی ببرید؛ می‌توانید به تاریخ مقالات منتشر شده در نسخه‌های اخیر نگاهی بیندازید. به زمان بین ارسال و پذیرش اثر و انتشار آن نگاه کنید تا به درک درستی در این زمینه برسید. به یاد داشته باشید که هر چه مجله در طی سال تعداد بیشتری پژوهش چاپ کند؛ احتمال پذیرش مقاله‌تان بالاتر می‌رود و مدت زمان بررسی و داوری کمتر خواهد شد.

 

6. تحقیق در مورد اهداف و محدوده فعالیت مجله

  • بخش ‌های "درباره ما" و "راهنمای نویسندگان" مجله را بخوانید. خواندن اهداف صریح مجله و دامنه فعالیت آن تقریباً همه چیزهایی که باید در مورد آن ژورنال بدانید را به شما می‌گوید و نشان می‌دهد که چه نوع مقالاتی این اهداف را برآورده می‌کنند. مجلات تقریباً همیشه اهداف و دامنه فعالیت خود را در دو مکان مشخص می‌کنند: وب سایت آنها (معمولاً در بخش "درباره ما") و معیارهای ارسالی آنها برای محقق که در بخش "راهنمای نویسندگان" بدان اشاره می‌شود. این بخش‌ها شامل معیارهای خاصی هستند که نشان می‌دهند ویراستاران چه نوع مقالاتی را می‌پذیرند. پیش از تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مجله، ابتدا این بخش‌ها را مطالعه کنید.
  • مقالات منتشر شده در ژورنال هدف را مطالعه کنید. زمانیکه در حال انجام تحقیقات هستید و حتی قبل از اینکه نسخه خطی مقاله خود را تهیه کنید؛ تا حد امکان مقالات منتشر شده در حوزه تحصیلی خود در مجلات مختلف را بخوانید. حتی اگر با الزامات یک مجله خاص آشنایی داشته باشید؛ باز هم خواندن مقالات آن ژورنال به شما کمک می‌کند تا بیشتر با انواع تحقیقات و مقالاتی که سردبیران آن مجله ترجیح می‌دهند آشنا شوید. با بررسی مقالات منتشر شده طی چند سال گذشته در یک ژورنال خاص متوجه می‌شوید که ویراستاران چگونه معیارهایی مانند نوآوری را تعریف می‌کنند و از سبک نگارش چه نوع مقالاتی بیشتر خوششان می‌آید.

 

7. توجه به اعضای هیئت تحریریه

مجلاتی که از هیئت داوران برجسته استفاده می‌کنند؛ به احتمال زیاد از لحاظ علمی، دقیق‌تر روی کارتان متمرکز می‌شوند. علاوه بر این حتی اگر مقاله شما رد شود؛ می‌توانید از این داوران چیزهای زیادی بیاموزید و پژوهشتان را اصلاح کنید. در واقع از مزایای یک بررسی رایگان بهره‌مند خواهید شد.

 

8. قرار نداشتن در لیست مجلات نامعتبر

باید مطمئن شوید ژورنالی که انتخاب می‌کنید، جزء مجلات یغماگر نیست. زیرا آنها اگر چه در ظاهر روند سریع و ارزانی دارند؛ اما نه تنها به پیشرفت‌تان کمک نمی‌کنند، بلکه ضربه بدی به شما می‌زنند. پس تا جاییکه می‌توانید از آنها اجتناب کنید. بنابراین نخست لیست ژورنال ‌های نامعتبر دو وزارت علوم و بهداشت را بخوانید و اطمینان حاصل کنید نام ژورنالی که می‌خواهید برایش مقاله ارسال کنید در این لیست قرار نگرفته است.

 

انتخاب مجله برای چاپ مقاله

 

ابزارهای جستجوی مجلات برای یافتن ژورنال هدف

ابزارها و وب سایت های زیر به شما کمک می‌کنند تا پایگاه داده‌ها را با استفاده از کلمات کلیدی، عنوان‌های دست نویس و چکیده مدنظر خود جستجو کنید؛ در این صورت مجلاتی که کاملاً با معیارهای مورد نظرتان مطابقت دارند را پیدا می‌کنید.

 

Open Journal Matcher

یک ابزار برای یافتن مجلات کاملاً متن باز بین رشته‌ای است که با جایگذاری چکیده در آن می‌توانید نیازهای خودتان را برآورده کنید. وقتی چکیده را در این ابزار جستجو قرار دادید؛ ابزار تطبیق دهنده مجله آنلاین، چکیده مدنظر شما را با چکیده‌های DOAJ مقایسه می‌کند. پس از مقایسه شباهت بین آنها، فهرستی از پنج مجله برتر که بیشترین انطباق را با متن‌تان داشته‌اند به شما معرفی می‌گردد. این ابزار آنلاین توسط مارک ایتون (Mark Eaton) از دانشگاه شهری نیویورک با کمک مالی Google Cloud Platform Credit ساخته شده است.

 

 

JANE

JANE یا ابزار تخمین نام مجله / نویسنده، عنوان یا چکیده مقاله تحقیقاتی شما را با میلیون‌ها پژوهش دیگر در PubMed مقایسه می‌کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که عنوان یا چکیده مقاله خود را در کادر این ابزار وارد کرده و بر روی گزینه Find journals کلیک کنید.

 

Journal Guide

این ابزار مفید رایگان که توسط گروهی از محققان و برنامه نویسان نرم افزار در Research Square ایجاد شده؛ به شما امکان می‌دهد تا مجلات علمی را ارزیابی کنید. هدف اصلی این ابزار کمک به پژوهشگران در انتشار سریعتر آثار خود است و به این منظور به آنها کمک می‌کند تا زودتر به مجلات مدنظر خود دسترسی پیدا کنند. در ضمن دارای ابزارهای جامعی برای جستجو، مرتب سازی، فیلتر کردن و مقایسه مقالات علمی است.

 

Elsevier Journal Finder

از طریق این ابزار می‌توانید آن دسته از مجلات علمی را پیدا کنید که به احتمال زیاد برای انتشار مقاله تحقیقاتی شما مناسب هستند. در آن با استفاده از عنوان و چکیده مقاله تحقیقاتی‌ تان، بهترین مجلات Elsevier که با اثر شما مطابقت دارند یافت می‌شوند.

 

Scopus

یکی از بزرگترین مراجع برای جستجوی مقالات علمی، کتاب و پژوهش‌های مربوط به کنفرانس‌هاست. این پایگاه داده یک مرور کلی از تحقیقات در زمینه‌های فناوری، پزشکی، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی ارائه می‌دهد. با جستجوی عنوان خود می‌توانید خلاصه‌‌ای از مقالاتی را پیدا کنید که با موضوع کاری شما مطابقت داشته باشند و با بررسی اینکه این خلاصه در کدام ژورنال منتشر شده است می‌توانید مقاله خود را برای انتشار در مجلات مورد نظر ارسال کنید.

 

کلام پایانی

دانشجویان و محققان باید نتایج مرحله نهایی فرآیند تحقیق خود را منتشر کنند که معمولاً با انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله این فرآیند به پایان می‌رسد. بسیار دیده شده که یک پژوهش قوی در ژورنالی ضعیف منتشر شده و تلاش نویسنده هدر رفته است، و یا این که تحقیق بارها و بارها توسط مجلات مختلف رد شده و وقت زیادی از بین رفته است. از اینرو انتخاب مجله برای چاپ مقاله نکته بسیار مهمی است که با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد باید به آن دقت نمود.