معیارهای انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله

انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه دانشجویانی که قصد چاپ مقاله خود را دارند، قرار گیرد. محققان پس از نوشتن مقاله خود به دنبال انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله و انتشار کارهای علمی خود می‌باشند. باید خاطر نشان کرد که عموما انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله، دردسرهایی دارد. بسیاری از محققان یافتن ژورنال مناسب را با بهترین و با کیفیت‌ترین ژورنال در حوزه خود، اشتباه می گیرند. هدف از انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله این است که محقق بتواند مقاله خود را به ژورنالی ارسال کند که در درجه اول منطبق با حوزه تحقیق او بوده باشد و دوم اینکه روند پذیرش و انتشار به درستی انجام شود. 

 

مجله خوب برای چاپ مقاله چه معیارهایی دارد؟

برای انتخاب مجله خوب جهت چاپ مقاله بایستی معیارهایی را مورد توجه قرار داد. در زیر برخی از معیارهای انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله آورده شده است.

 

1- قرار نداشتن در لیست مجلات نامعتبر

قبل از ارسال مقاله به مجله ISI، نخست لیستی از ژورنال‌های نامعتبر وزارت علوم و وزارت بهداشت را بخوانید و مطمئن شوید که نام ژورنالی که می‌خواهید برایش مقاله ارسال کنید، در این لیست قرار نگرفته است.

 

 

2- دامنه پژوهشی مجله

هر ژورنال در یک حوزه خاص تحقیقاتی، به‌عنوان مثال مهندسی یا پزشکی فعالیت می‌کند. شما باید موضوع ژورنالی را که مقاله منتشر می‌کند، بررسی کنید و در صورت مرتبط بودن با موضوعات ژورنال خود، مقاله را ارسال کنید. نکته مهم این است که هرچه مجله تخصصی‌تر باشد، پذیرش مقاله دشوارتر است. به‌عنوان مثال، یک ژورنال در زمینه بیماری سرطان توسط محققان برتر این رشته داوری می‌شود و مقاله شما توسط آنها بررسی می‌شود. اما احتمالاً مقاله‌ای که در زمینه پزشکی است، از داورانی استفاده می‌کند که تخصص کافی در این زمینه ندارند و به همین دلیل خیلی سختگیرانه بررسی نخواهند شد.

 

معیارهای انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله

  معیارهای انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله  

 

3- ضریب تأثیر (Impact Factor)

اگر می‌خواهید مقاله خود را در مجلات ISI منتشر کنید، باید ببینید این مجله چه ضریب تأثیری دارد. اگر مقاله شما جز مجلات قوی است، از ژورنال‌هایی با Impact Factor بالا استفاده کنید، در غیر این صورت مجلات بدون ضریب تأثیر یا ضریب تأثیر کم را انتخاب نمایید.

 

4- نمایه‌سازی فهرست

اطمینان حاصل کنید که مجله مورد نظر در فهرست ژورنال‌های ISI فهرست‌بندی شده است. همچنین می‌توانید مقاله خود را در مجلات Scopus ،PubMed یا ISC چاپ کنید. مهم این است که شما ابتدا تعیین کنید که مقاله باید در کدام مجلات فهرست شود.

 

5- تعداد مخاطبان مجله

برخی مجلات به طور رایگان دسترسی به مقالات خود را ممکن می‌سازند که این کار تعداد مخاطبین را افزایش می‌دهد و تعداد استناد به مقالات را نیز بالا می‌برد.

 

6- پذیرش یا رد

هر ژورنالی میزان امتناع خاصی دارد. به‌عنوان مثال، برخی از مجلات 90% از مقالات ارائه شده را رد می‌کنند و برخی دیگر 30% را پذیرش نمی‌کنند. هرچه میزان رد مقاله کمتر باشد، احتمال اینکه مقاله شما در آن مجلات پذیرفته شود، بیشتر است.

 

چاپ مقاله در مجالات تخصصی

   مجله خوب برای چاپ مقاله  

 

7- هیئت تحریریه

مجلاتی که از هیئت داوران برجسته استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد از لحاظ علمی، دقیق‌تر روی کار شما متمرکز می‌شوند. علاوه بر این، حتی اگر مقاله شما رد شود، شما از این هیئت داوران چیزهای زیادی می‌آموزید. به خاطر داشته باشید که حتی در مجلات ISI، آشنایی با هیات تحریریه و سفارش آنها در پذیرش مقاله مؤثر است.

 

8- هزینه چاپ مقاله

مجلات مختلف برای چاپ مقالات هزینه‌های متفاوتی دارند. برخی مجلات به‌صورت رایگان، مقالات را در اختیار می گذارند، اما در عوض، هزینه چاپ مقاله در این ژورنال‌ها از طرف نویسندگان تامین می‌شود. هزینه چاپ مقاله از مجله‌ای به مجله دیگر متفاوت است و باید هنگام انتخاب مجله در نظر گرفته شود.

 

 

9- مدت زمان بررسی و انتشار مقاله در ژورنال

ژورنال‌های مختلف به یکی از فرم‌های ماهانه، هفتگی و فصلی منتشر می‌شوند. شما باید بدانید که ژورنال‌های مختلف دارای داوری و زمان انتشار متفاوتی هستند و باید این موضوعات را در نظر بگیرید تا بدانید چه مدت زمان دارید. هرچه چاپ دو شماره متوالی در یک مجله کوتاهتر باشد، زمان بررسی مقالات کوتاه‌تر و بررسی سریعتر خواهد بود. البته به تعداد مقالات منتشر شده در هر شماره نیز باید توجه شود. یکی دیگر از معیارهای انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله، مدت بررسی و انتشار مقاله است.

 

10- منظم بودن فرآیند داوری

برخي مجلات مطابق با برنامه خاصی، وضعیت بررسی مقاله شما را از لحاظ در دست بررسی بودن یا پذیرش و رد اطلاع می‌دهند. اما برخی از ژورنال‌ها نظم درستی ندارند و گاهی اوقات مقاله شما ماه‌ها در دست داوران می‌ماند و این گونه وقت شما را هدر می‌دهند.

 

11- تعداد انتشار در هر سال

برخی مجلات سالانه 1 یا 2 بار منتشر می‌شوند، در حالیکه برخی دیگر 4 یا 6 بار و گاهی برخی تا 12 بار یا بیشتر چاپ می‌شوند. هرچه مجله در هر سال تعداد بیشتری مقاله چاپ کند، احتمال پذیرش مقاله‌تان بالاتر می‌رود و مدت زمان بررسی و داوری مقاله کمتر خواهد شد.

 

نحوه یافتن مجلات خوب برای چاپ مقاله

  نحوه یافتن مجلات خوب برای چاپ مقاله  

 

 مجلات خوب برای چاپ مقاله را چگونه می‌توان پیدا کرد؟ 

بعد از مشخص شدن اینکه یک مجله خوب برای چاپ مقاله چه معیارهایی باید داشته باشد، حال این سئوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان این مجلات را پیدا کرد؟ از چه سایت‌ها و پایگاه‌های علمی می‌توان بهره برد؟ در ادامه این گفتار در مورد نحوه یافتن مجلات خوب برای چاپ مقاله توضیحاتی ارائه می‌شود.

 

1- استفاده از وب‌سایت journalfinder.elsevier.com

در این وب‌سایت، پس از وارد کردن عنوان مقاله و چکیده، لیستی از ژورنال‌هایی در اختیار شما قرار می‌گیرد که منتشر شده است. با این وب‌سایت می توانید به راحتی دقیقاً زمان انتظار برای بررسی و چاپ مقاله را به همراه فاکتور تأثیر ژورنال و احتمال پذیرش مقاله و ... مشاهده کنید.

 

 

2- استفاده از وب‌سایت FindMyJournal

این وب‌سایت به محققان در انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله کمک می‌کند تا بهترین مجله را برای مقاله خود پیدا کنند. این وب‌سایت از الگوریتمی جالب برای انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله استفاده می‌کند.

 

3- استفاده از وب‌سایت DOAJ

لازم به ذکر است که این وب‌سایت بهترین مرجع برای مجلات دسترسی آزاد است. این مرجع شامل 9000 مجله دسترسی آزاد است و تقریباً همه ژورنال‌ها را در بر می‌گیرد. این وب سایت متعلق به دانشگاه لوند سوئد است.

 

4- استفاده از وب‌سایت Scopus

این سایت یکی از بزرگترین مراجع برای جستجوی مقالات علمی، کتاب و مقالات همایشی است. این سایت یک مرور کلی از تحقیقات در زمینه‌های فن‌آوری، پزشکی، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی ارائه می‌دهد. با جستجوی عنوان خود می‌توانید خلاصه‌هایی از مقالاتی را پیدا کنید که با موضوع شما مطابقت داشته باشد و با بررسی اینکه این خلاصه در کدام ژورنال منتشر شده است، می‌توانید مقاله خود را در مجلات منتخب درج کنید.

 

5- استفاده از وب‌سایت Think.Check.Submit

این وب‌سایت برای محققان کمپینی ایجاد کرده است که معتبرترین ژورنال‌ها را برای انتشار مقاله پیشنهاد می‌دهد. طبق گفته این وب‌سایت، اولین قدم برای انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله، درک این است که چه ژورنالی با چه ویژگی‌هایی می‌خواهید. در مرحله دوم، مجلاتی را که این وب‌سایت به شما معرفی کرده بررسی کنید و ویژگی‌های آنها را فیلتر نمایید. سرانجام مقاله خود را ارسال کنید.

 

کلام آخر

دانشجویان و محققان باید نتایج مرحله نهایی فرآیند تحقیق خود را منتشر کنند که معمولا با انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله این فرآیند به پایان می‌رسد. بسیار دیده شده است که یک مقاله قوی و خوب در ژورنالی ضعیف منتشر شده و تلاش نویسنده هدر رفته است یا این که مقاله بارها و بارها توسط مجلات مختلف رد شده است و در این حالت وقت زیادی نیز هدر رفته است. از این‌رو انتخاب مجله خوب برای چاپ مقاله نکته بسیار مهمی است که با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد باید در انتخاب آن دقت کرد.