آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه با 10 روش عملی

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه کار چندان ساده‌ای نیست؛ چون شما با بچه‌هایی سر و کار دارید که شاید به اندازه بازی کردن مشتاق یادگیری نباشند. بهرحال باید به کودکان اجازه داد تا متناسب با سن و سال خودشان به بازی کردن و تفریح بپردازند؛ اما والدین نباید از مسائل آموزشی و تربیتی غافل بمانند. با توجه به اهمیت زبان انگلیسی، اغلب والدین در تلاش هستند تا فرزندان خود را با این سیستم ارتباطی بین المللی آشنا نمایند.

 

روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

هزینه‌های هنگفت کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی، بسیاری از والدین را مجبور کرده تا خود به فکر آموزش کودکانشان باشند. آنها همواره به دنبال روش‌ها و فرآیندهای کم هزینه، اما پر بازده هستند. به دلیل پراکندگی مطالب در این حوزه، اغلب والدین با مشکل پیدا کردن بهترین گزینه روبه‌رو هستند؛ از اینرو شبکه مترجمین راستین در این گفتار سعی نموده تا با معرفی 10 روش برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه این نقیصه را جبران نماید.

 

1. تبدیل آموزش زبان انگلیسی به یک فعالیت روزانه

زمانی از روز که کودک هوشیارتر و کار با او آسان‌تر است را برای آموزش زبان انگلیسی انتخاب کنید. وقتی وی گرسنه یا خواب ‌آلود است؛ فرصت آموزشی مناسبی محسوب نمی‌شود. برای زمان آموزش، نامی مانند "زمان انگلیسی" که کودک هر روز بداند معنای آن چیست و چشم انتظارش باشد را برگزینید. این زمان از روز را با فعالیت‌ها، درس‌ها یا گفتگو با یکدیگر به زبان انگلیسی سپری کنید.

معمولاً بچه‌های خردسال، بازه زمانی کوتاه‌تری برای تمرکز دارند؛ بنابراین آموزش آنها را با جلسات 10 تا 15 دقیقه‌ای شروع نمایید. وقتی بزرگتر شدند و توانستند توجه خود را بیشتر متمرکز کنند؛ زمان یادگیری زبان انگلیسی را افزایش دهید. تا حد ممکن این بازه زمانی را در برنامه روزانه خود رعایت نمایید.

بارها ممکن است حال و سطح انرژی کودکان بر انگیزه یادگیری آنها تأثیر بگذارد. زمانیکه بسیار خسته، حواس ‌پرت و ناخوش هستند نمی‌توانند با دقت فعالیت خود را انجام دهند. بنابراین از حال و سطح انرژی فرزند خود به عنوان یک راهنما استفاده نمایید. گاهی وقت‌ها شاید مجبور شوید زمان آمورش را به بعد موکول کنید و یا یک روز به کودک استراحت بدهید.

 

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

 

2. روایت موقعیت های روزمره

حال که آموزش زبان انگلیسی را به صورت مرتب دنبال می‌کنید؛ موقعیت‌‌های روزمره را از طریق همین سیستم ارتباطی روایت نمایید. کودکان از بزرگترها تقلید می‌کنند و می‌خواهند تا همانند والدین خود صحبت کنند. استفاده از جملات ابتدایی و ساده در طول مکالمه روزمره، آنها را با زبان انگلیسی آشنا کرده و ذوقشان را برای آموختن کلمات و جملات جدیدتر افزایش می‌دهد.

کودکان پس از یادگیری چند جمله می‌خواهند مهارت و تواناییشان را بیشتر به رخ هم بازی‌ها و دوستان خود بکشند؛ پس دوباره از والدین خود خواهند خواست تا جملات بیشتری به آنها یاد دهند. شما در ابتدا تنها با چند جمله موقعیت‌های روزمره را با فرزندتان تمرین خواهید کرد؛ اما پس از مدت کوتاهی خواهید دید که آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه چه دستاوردهای زیادی داشته است.

 

 

3. به وجود آوردن فرصت ‌هایی برای آموزش در طی روز

به جستجوی فرصت‌هایی برای آموزش لغات جدید به کودکان باشید. مثلاً اگر آنها را به پیاده‌روی می‌برید؛ می‌توانید توجه‌شان را به سمت لغات جذابی برای اشاره به پرندگان، حشرات، حیوان‌ها و درختانی که در مسیر مشاهده می‌کنید، جلب نمایید. در این صورت شما بهترین فرصت را برای معرفی و توضیح کلمات جدید به‌دست می‌آورید. این روش باعث می‌گردد تا زبان انگلیسی با زندگی کودکان مرتبط شود و آنها بتوانند در محیطی راحت و جذاب این شیوه کلامی را بیاموزند.

 

4. اشاره به تصاویر کتاب

وقتی کتاب داستانی یا مصور را برای بچه‌های خود می‌خوانید؛ به تصاویر کتاب اشاره کنید. این کار روشی کلاسیک برای معرفی زبان و آموزش انگلیسی به کودکان در خانه است که هنوز هم بسیار مؤثر واقع می‌شود. اجازه دهید تا آنها کتاب مورد علاقه‌شان که دارای عکس زیادی است را انتخاب کنند. هنگامیکه کلمات را با صدای بلند می‌خوانید به عکس‌هایی که با کلمات مرتبط هستند، اشاره کنید.

مثلاً تصویر پرنده را هنگام خواندن جمله The red bird به کودک نشان دهید. وی را تشویق کنید تا در انجام این کار با شما مشارکت کند. وقتی جمله مذکور را می‌گویید؛ از او بخواهید که به پرنده مورد نظر اشاره کند (اگر قادر به انجام چنین کاری هست). بارها و بارها همان کتاب‌ها را بخوانید تا واژه‌ها و جملات ملکه ذهنش شود.

 

5. استفاده از ترانه و آواز برای یاد دادن الفبا

برای یادگیری کلمات با کودکان آواز بخوانید. به جای اینکه فقط به کودک الفبا را نشان دهید؛ خواندن ABC را همزمان با نگاه کردن به الفبا شروع کنید. همچنین بهتر است از یک کتاب آواز حاوی آهنگ‌های کودکانه استفاده کنید، و در حین آواز خواندن به حیوانات، اشیاء و افراد اشاره نمایید. آوازها را با لحن کودکانه بخوانید و سعی کنید تا کودک نیز با شما در خواندن آواز همراهی کند. اگر وی الفبای زبان دیگری مانند اسپانیایی یا فرانسوی نیز می‌آموزد یا در حال یادگیری آن است؛ می‌توانید شعرهای مربوط به هر دو نسخه را با هم بخوانید و به شباهت‌ها و تفاوت‌ها اشاره کنید.

 

 

6. انجام بازی ها و فعالیت های سرگرم کننده

یادگیری زبان با استفاده از فعالیت های سرگرم کننده و بازی ها می‌تواند کودک را سر شوق بیاورید و او را به آموزش بیشتر مجاب کند. بهتر است بازی‌هایی را امتحان کنید که در آنها یک نفر در حال پرسیدن سؤال و شخص دیگر مجبور به پاسخ دادن به پرسش باشد. مثلاً در بازی حدسی I Spy، نفر اول شاید به دنبال پیدا کردن چیز سبز رنگی باشد؛ در این صورت کودکان با گفتن کلمات انگلیسی باید آن وسیله را حدس بزنند.

بازی گروهی Simon Says نیز به خاطر اینکه حالت فیزیکی دارد، می‌تواند عامل تحرک بچه‌ها در خانه باشد. شما به عنوان معلم می‌توانید از بچه‌ها بخواهید که مداد بردارند، به تصویر ببر اشاره کنند یا ماه را ترسیم نمایند. اگر به کودکان اجازه دهید که آنها هم نقش معلم را ایفا نمایند؛ یقیناً در بهبود آموزش و جذاب‌تر شدن فرآیند یادگیری می‌توانید مؤثرتر عمل کنید.

 

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه

 

7. خواندن داستان های جذاب

خواندن داستان‌‌های کودکانه که فضایی شیرین و جذاب را ترسیم می‌کنند؛ یکی دیگر از روش ‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه به شمار می‌آید. کتاب‌های نوشته شده توسط دکتر سوس (Dr. Seuss) و ساندرا بوینتون (Sandra Boynton) جزء نمونه‌های عالی برای شروع این فرآیند هستند. هر شب یکی از کتابهای این نویسندگان را انتخاب نمایید و آنها را با زبانی شیرین بخوانید.

 

8. ساخت فلش کارت‌ های زیبا

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه می‌توانید فلش کارت‌‌هایی با تصاویر جالب و رنگ‌های متنوع درست کنید و از آنها بخواهید تا واژه‌های موجود را به خاطر بسپارند. هر روز تعداد این کارت‌ها را افزایش دهید تا دایره لغات کودکان بیشتر شود.

 

 

9. به کار بردن اشیا، حرکات بدن و حالت چهره

از اشیا، حرکات بدن و حالت چهره برای جلب توجه کودکان استفاده نمایید، و به این ترتیب آنها را به لغاتی که آموزش می‌دهید، علاقمند کنید. کودکان می‌توانند اشیاء را ببینند و لمس کنند. اگر در هنگام بیان کلمه Spoon، یک قاشق از آشپزخانه به کودک دهید؛ او سریعا بین لغت و شی در ذهنش یک ارتباط به وجود می‌آورد.

کودکان کوچکتر از لمس و گرفتن اشیا در دستان خود، و تقلید حرکات شما لذت می‌برند. حرکات بدن (مانند دست تکان دادن یا بوس پرت کردن) و حالت‌های صورت (مانند چشمک یا شکلک‌های خنده‌دار)، یادگیری زبان انگلیسی به کودکان در خانه را جذاب‌تر می‌کنند. اگر در هنگام گفتن Goodbye، دستان خود را تکان دهید و بوس پرت کنید؛ توجه بچه را جلب می‌نمایید و این لغت بهتر به یاد او می‌ماند.

 

10. استفاده از ابزارهای آنلاین

معمولاً توصیه می‌شود آموزش زبان را به قدری جذاب کنید تا کودکان حتی متوجه نشوند که شما سعی دارید به آنها یک زبان جدید را آموزش دهید. ابزارهای آنلاینی که در ادامه معرفی می‌شوند؛ توجه کودکان را به انیمیشن‌ها، آهنگ‌ها، و داستان‌های جذاب معطوف می‌کنند.

  • PBS Kids: وب سایت PBS Kids، برخی از خلاقانه‌ترین منابع آنلاین را توسط بازی‌ها، آهنگ‌ها و ویدیوهایی که یادگیری را تبدیل به یک سرگرمی می‌کند، برای آموزش کودکان بکار می‌گیرد. این وب سایت شامل بازی‌های تطبیقی (وصل کردنی)، داستان‌های محاوره‌ای، پازل لغات و بسیاری بخش‌های دیگر است. برخی از این بازی‌ها از شخصیت‌های معروف و نام‌آشنا استفاده می‌کنند که ممکن است کودک شما آنها را توسط برنامه‌های تلویزیونی از پیش بشناسد.
  • Learn English Kids: شورای فرهنگی بریتانیا (British Council)، این وب سایت را بطور ویژه برای یادگیری کودکان طراحی کرده است. وب سایت LearnEnglish Kids، همه مهارت‌های ضروری زبان لیسنینگ (Listening)، ریدینگ (Reading)، رایتینگ (Writing)، گرامر و واژگان را پوشش می‌دهد. شما و خانواده‌تان با استفاده از این وب سایت لحظات هیجان ‌انگیزی خواهید داشت و اگر بخواهید می‌توانید مستقیماً به قسمت "بازی‌ ها و سرگرمی ‌ها" بروید.
  • ESL Games Plus: وب سایت ESL Games Plus، ویدیوهای محاوره‌ای چالش برانگیزی را برای کودکان و نوجوانان فراهم ساخته است. در آن بازی‌های جذاب بسیاری برای یادگیری واژگان، گرامر و تقویت تلفظ وجود دارد. اگر کودک شما عاشق بازی با تبلت یا گوشی‌های هوشمند است؛ در این تارنما بازی ‌های موبایلی برای او وجود دارند که زمان استفاده از دستگاه دیجیتالی را تبدیل به زمان یادگیری زبان انگلیسی می‌کنند.

 

کلام پایانی

با این روش‌های عملی می‌توانید در نقش اولین و مورد اعتماد‌ترین معلم زبان انگلیسی کودک خود عمل کنید. نکات این گفتار را دنبال کنید تا ببینید که کودکتان روز به روز در این زمینه بهتر می‌شود و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کند. فراموش نکنید که هنگام آموزش زبان انگلیسی به کودکان در خانه، باید مسائل به آرامی، ساده و به روش‌های جذاب و سرگرم‌ کننده معرفی شوند. امیدواریم با این روش‌ها بتوانید فرزندان خود را برای بر عهده گرفتن مسئولیت‌های مهم در آینده آماده نمایید. ممنون بابت مطالعه این مطلب.