ده گام برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه

آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه کار چندان ساده‌ای نیست، چون شما با بچه‌ها و کودکانی سر و کار دارید که شاید به اندازه بازی کردن مشتاق یادگیری نباشند. باید به کودک اجازه داد تا متناسب با سن و سال خودش به بازی کردن و تفریح بپردازد، اما غافل شدن از مسائل آموزشی و تربیتی نباید از دید والدین غافل بماند. با توجه به اهمیت زبان انگلیسی، اغلب والدین در تلاش هستند تا فرزندان خود را با این زبان آشنا نموده و آنها را با روش‌های یادگیری زبان انگلیسی آشنا نمایند. هزینه‌های هنگفت کلاس‌های آموزش زبان، بسیاری از والدین را مجبور کرده است تا خود به فکر آموزش کودکانشان باشند. موضوعی همانند آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه به همین دلیل مورد توجه والدین قرار گرفته است و آنها همواره به دنبال روش‌ها و فرآیندهای کم هزینه، اما پر بازده هستند. به دلیل پراکندگی مطالب در این حوزه، همواره والدین با مشکل پیدا کردن بهترین گزینه روبه‌رو هستند، اما شبکه مترجمین راستین در این گفتار سعی نموده است تا با معرفی 10 گام برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه، بهتر والدین را با روش‌های آموزش زبان آشنا نماید.

 

برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه چه گام‌ هایی را باید طی کرد؟

گام های یاد دادن زبان انگلیسی به کودک

  آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه با استفاده از 10 گام  

 

هنگام آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه، باید مسائل به آرامی، ساده و به روش‌های جذاب و سرگرم‌کننده به کودکان معرفی شود. اگر شما خانه‌دار هستید، می‌توانید با روایت فعالیت‌های روزانه خود، خواندن کتاب و آواز برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه استفاده کنید. با استفاده از طیف گسترده‌ای از بازی‌ها و فعالیت‌ها، توانایی یادگیری منحصر به فرد کودکان را مانند یک معلم کلاس تقویت نمایید. حتما لغات انگلیسی را منطقی و به‌صورت متن معرفی کنید و تشویق و تمجید زیادی در این باره ارائه دهید. ما در ادامه 10 گام را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید بهتر مراحل آموزش به کودک را سپری کنید.

 

گام 1: روایت کردن موقعیت های روزمره

اگر می‌خواهید تا کودک را سریعتر با زبان انگلیسی آشنا کنید، موقعیت ‌های روزمره را به زبان انگلیسی روایت نمایید. با صدای بلند به آنها بگویید، "Daddy is making some tea"، "Let’s rub the soap on our hands"، یا "I see you are playing with your doll Frankie". اگر انگلیسی زبان اول شما نیست، هنوز هم برای آموزش به کودک بهتر است تا فعالیت‌های روزمره را از زبان شما به انگلیسی بشنود. کودک از بزرگترها تقلید می‌کند و سعی می‌نماید تا همانند والدین خود صحبت کند. استفاده از جملات ابتدایی و ساده در طول مکالمه روزمره، کودک را با زبان انگلیسی آشنا کرده و ذوق او را برای آموختن کلمات و جملات جدیدتر افزایش می‌دهد. کودک پس از یادگیری چند جمله می‌خواهد مهارت و توانایی خود را بیشتر به رخ هم بازی‌های خود و دوستانش بکشد، پس دوباره از شما خواهد خواست تا جملات بیشتری به وی یاد دهید. شما در ابتدا تنها با چند جمله موقعیت‌های روزمره را با کودکتان تمرین خواهید کرد، اما پس از مدت کوتاهی خواهید دید که آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه چه دستاوردهای زیادی برای کودک شما داشته است.

 

 

گام 2: اشاره به تصاویر کتاب

وقتی کتاب داستانی یا مصور را برای کودکان خود می‌خوانید، به تصاویر کتاب اشاره کنید. این حالت روشی کلاسیک برای معرفی زبان به بچه‌های کوچک و راهی درست برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه است که هنوز هم بسیار مؤثر واقع می‌شود. اجازه دهید تا کودکان کتاب مورد علاقه خود را که دارای عکس زیادی است، انتخاب کنند. هنگامیکه کلمات را با صدای بلند می‌خوانید به عکس‌هایی که با کلمات مرتبط هستند، اشاره کنید. مثلا تصویر پرنده را هنگام خواندن جمله "the red bird" به کودک خود نشان دهید. کودکان را تشویق کنید تا در انجام این کار با شما مشارکت کنند. وقتی می‌گویید "پرنده قرمز"، از او بخواهید که به پرنده مورد نظر اشاره کند (اگر قادر به انجام چنین کاری هست)، بارها و بارها همان کتاب‌ها را بخوانید تا واژه‌ها و جملات ملکه ذهنشان شود.

 

گام 3: استفاده از ترانه و آواز برای یاد دادن الفبا

برای آشنایی با واژگان، با کودکانتان آواز بخوانید. به جای اینکه فقط به کودک الفبا را نشان دهید، خواندن ABC را همزمان با نگاه کردن به الفبا شروع کنید. همچنین بهتر است از یک کتاب آواز پر از آهنگ‌های کودکانه استفاده کنید و در حین آواز خواندن به حیوانات، اشیاء و افراد اشاره نمایید. آوازها را با لحن کودکانه بخوانید و سپس سعی کنید تا کودک نیز با شما در خواندن آواز همراهی کند. اگر کودک الفبای زبان دیگری مانند اسپانیایی یا فرانسوی نیز می‌آموزد یا در حال یادگیری آن است، می‌توانید آوازهای مربوط به هر دو نسخه را با هم بخوانید و به شباهت‌ها و تفاوت‌ها اشاره کنید.

 

گام 4: بهره گیری از بازیها و فعالیت های سرگرم کننده

فعالیت های سرگرم کننده برای آموزش زبان به کودک

  آموزش زبان به کودک در خانه: استفاده از بازیها و فعالیت های سرگرم کننده  

 

یادگیری زبان با استفاده از فعالیت های سرگرم کننده و بازیها می‌تواند کودک را سر شوق بیاورید و بیشتر او را مجاب کند تا زبان انگلیسی بیاموزد. برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه، بازی‌های متنوعی وجود دارد که بعضی از آنها متأسفانه با فرهنگ ما همخوانی ندارند. اما بعضی از بازی‌ها مانند "I Spy" می‌تواند برای یادگیری واژگان انگلیسی مؤثر باشد. سعی کنید تا بازی‌هایی را امتحان کنید که شامل یک نفر در حال پرسیدن سؤال و شخص دیگر مجبور به پاسخ دادن به پرسش باشد. مثلا در بازی حدسی I Spy، نفر اول شاید به دنبال پیدا کردن چیز سبز رنگی باشد، در این صورت کودکان با حدس زدن واژه‌های انگلیسی باید آن وسیله را حدس بزنند. بازی سرگرم‌ کننده گروهی مانند معلم میگه (Simon Says) نیز می‌تواند کمک کننده باشد. این بازی به خاطر اینکه حالت فیزیکی دارد، می‌تواند عامل تحرک برای بچه‌ها در خانه نیز باشد. شما به عنوان معلم می‌توانید از بچه‌ها بخواهید که مداد بردارند، به تصویر ببر اشاره کنند یا ماه را ترسیم نمایند. اگر به بچه‌ها اجازه دهید که آنها هم نقش معلم را ایفا نمایند، یقینا در بهبود آموزش و جذاب‌تر شدن فرآیند یادگیری می‌توانید مؤثرتر عمل کنید.

 

 

گام 5: کوتاه کردن جلسات یادگیری

یک روال کوتاه از جلسات یادگیری برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه داشته باشید. همه کودکان (به ویژه کودکان زیر 5 سال)، طبیعتا نسبت به افراد بزرگسال حافظه کوتاهتری دارند. جلسات خواندن یا سایر فعالیت‌های مربوط به زبان را به جلسات حدود 15 دقیقه محدود کنید. این مسئله به آنها کمک می‌کند تا علاقه‌مند و درگیر باشند. اگر می‌خواهید تا کودکان به زبان توجه کنند و فرآیند یادگیری برایشان خسته‌ کننده نباشد، سعی نمایید تا جلسات را بعد از میان وعده و قبل از زمان خواب برگزار نکنید. اگر برای ارائه جلسات مکرر در طول روز همیشه نمی‌توانید در دسترس باشید، با سایر مراقبان کودک هماهنگ کنید تا روال یادگیری مداوم را تدوین کنند. اگر کودک مشتاق تمدید یک جلسه است، این کار را ادامه دهید. فقط مراقب علائمی باشید که نشان می‌دهد علاقه یا سطح انرژی آنها در حال کاهش است.

 

گام 6: به کار بردن شعر و موسیقی برای آموزش زبان

برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه، روند یادگیری را با آهنگ و رقص ‌های گروهی بهبود ببخشید. آموزش دادن زبان به یک گروه کامل از بچه‌های کوچک کاری سخت و مشکل محسوب می‌شود، بنابراین انجام این کار را با تفریح کردن با آنها لذت‌بخش نمایید. فرآیندی برای ساخت واژگان با استفاده از آهنگ و رقص ایجاد کنید تا کل کلاس بتوانند به‌طور مداوم با هم آن را انجام دهند. مثلا می‌توانید آوازهایی را بخوانید که روزهای هفته و ماه‌های سال را معرفی می‌کند.

 

گام 7: خواندن داستان های سرگرم کننده و مفید

خواندن داستان های مفید برای آموزش زبان به کودک در خانه

  آموزش زبان به کودک در خانه: خواندن داستان های سرگرم کننده و مفید  

 

خواندن داستان‌ های کودکانه که فضایی شیرین و جذاب را برای کودکان ترسیم می‌کند، یکی دیگر از روش‌های آموزش زبان به کودکان به شمار می‌آید. کتاب‌های نوشته شده توسط دکتر زوس یا سوس (Dr. Seuss) و ساندرا بوینتن (Sandra Boynton) جزء نمونه‌های عالی برای شروع این فرآیند هستند. هر شب یکی از کتابهای این نویسندگان را انتخاب نمایید و سعی کنید تا با زبانی شیرین، آموزش زبان را به کودک بیاموزید.

 

گام 8: ساختن فلش کارت‌ های جذاب

برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه می‌توانید فلش کارت‌ هایی با تصاویر جالب و رنگ‌های متنوع درست کنید و از کودکان خود بخواهید تا واژه‌های موجود در آنها را به خاطر بسپارند. هر روز تعداد این کارت‌ها را افزایش دهید تا دایره لغات کودکان بیشتر شود.

 

 

گام 9: استفاده از بازیهای زبانی و تعاملی

از بازی ‌های واژگان که متناسب با سن کودک هستند، برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه استفاده کنید. در کنار بازی‌های کلاسیک یا گروهی، به دنبال بازیهای زبانی نیز باشید که بچه‌ها می‌توانند از طریق رایانه لوحی آن را بازی کنند. سازمان‌های سواد آموزی انگلیسی ممکن است بازی‌های تعاملی رایگان را به‌صورت آنلاین در اختیار خانواده‌ها قرار دهند.. برخی از بازی‌ها می‌توانند به ‌عنوان ابزار ارزیابی یادگیری نیز ارائه شوند.

 

گام 10: بهره گیری از صندلی های موسیقی

اگر می‌خواهید تا کودکان ضمن یادگیری زبان، انرژی خود را نیز تخلیه کنند، از صندلی های موسیقی برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه استفاده نمایید. در این روش بچه ها مجبورند تا بهتر به آهنگ گوش دهند و در این حالت مفاهیم و واژه‌های موجود در آهنگ را بهتر فرا می‌گیرند.

 

آیا روش های آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه می‌توانند عملی شوند؟

بیشتر افراد تا زمانیکه تصمیم به شروع آموزش به فرزندان خود در خانه نکرده‌اند، به روند یادگیری فکر نمی‌کنند. برخلاف تصور برخی افراد، یادگیری روشی طبیعی نیست که به تنهایی اتفاق افتد، بلکه یک مجموعه پیچیده است که مستلزم آموزش صحیح مهارت‌ها و استراتژی‌های مختلف، از جمله آواشناسی (دانستن رابطه حروف و صداها) و آگاهی است. خبر خوب این است که اگرچه یادگیری خود یک فرآیند پیچیده است، اما گام‌هایی که برای ساخت این مهارت‌ها برداشته شده است، نسبتاً ساده هستند. برای آموزش زبان انگلیسی به کودک در خانه و ایجاد یک تجربه مثبت و ارزشمند بهتر است تا این استراتژی‌های ساده را که در بالا گفته شد، امتحان کنید. حتما با استفاده درست از این گام‌ها، می‌توانید کودک خود را با زبان انگلیسی آشنا نمایید. امیدواریم با استفاده از گام‌های ارائه شده بتوانید آموزش صحیحی به فرزندان خود ارائه دهید.